Lardot: Putinin nimen lis­tal­le li­sän­neen vir­ka­mie­hen toimet tut­ki­taan

MTV3 kertoi keskiviikkona, että KRP epäilee Vladimir Putinin tukeneen järjestäytyneen rikollisuuden toimintaa. Poliisijohto kiirehti sanomaan, että kyseessä oli virheellinen kirjaus.

Poliisijohtaja Robin Lardot sanoi MTV3:n 45 minuuttia -ohjelmassa keskiviikkoiltana, että Venäjän presidentin Vladimir Putinin päätyminen poliisin salaiseen tiedustelurekisteriin oli virhe.

MTV3 kertoi keskiviikkona iltapäivällä, että Suomen Keskusrikospoliisi epäilee Putinin tukeneen järjestäytyneen rikollisuuden toimintaa. Uutinen perustui siihen, että Putinista on merkintä poliisin salaisessa tiedustelurekisterissä.

Putinin tiedot poistettiin listalta keskiviikkona MTV3:n uutisoinnin jälkeen. Lardotin mukaan lainmukaisia edellytyksiä kirjaamiselle ei löytynyt.

Lardot piti erittäin poikkeuksellisena, että Putinin nimi on päätynyt listalle. Poliisijohtajan mukaan Putinin nimen listalle lisänneen virkamiehen toimet tutkitaan, sillä kaikki järjestelmään tehdyt syötöt voidaan tunnistaa.

MTV3:n saamien tietojen mukaan epäily Putinin rikollisuuskytköksistä liittyy siihen, että hänellä on läheiset välit moottoripyöräkerho Night Wolves MC:n ja varsinkin sen johtajan Alexander Zaldostanovin kanssa.

Räsänen ja Paatero: Tapaus selvitetään

Sekä sisäministeri Päivi Räsänen (kd.) että poliisiylijohtaja Mikko Paatero sanoivat tuoreeltaan, että Putin päätyminen KRP:n mustalle listalle on vakava asia, joka täytyy selvittää perinpohjin.

Merkintä rekisterissä tarkoittaa yleensä sitä, että henkilöön kohdistuu vakava rikosepäily, vaikka varsinaista esitutkintaa ei olisi aloitettu.

Tiedustelurekisteriä hallinnoi poliisihallitus.

Paatero kertoo, että tapauksesta aloitetaan esitutkinta. Sen tekee valtakunnansyyttäjän virasto.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä