Lap­si­per­heen pe­rus­pal­ve­lut löy­ty­vät Jää­lis­tä

Kiimingin Jäälissä asuvalle Riika Kaupille tieto verotilastojen ykkösalueesta oli yllätys.

Hoitopaikkaan vuodenvaihteessa. Nelivuotias Inka menee vuoden- vaihteessa päiväkotiin ja reilun vuoden ikäinen Pinja perhepäivähoitoon. "He eivät päässeet samaan hoitopaikkaan, mutta hoitopaikat ovat onneksi lähellä", sanoo äiti Riika Kauppi. Jonossa oli 45-50 lasta.
Hoitopaikkaan vuodenvaihteessa. Nelivuotias Inka menee vuoden- vaihteessa päiväkotiin ja reilun vuoden ikäinen Pinja perhepäivähoitoon. "He eivät päässeet samaan hoitopaikkaan, mutta hoitopaikat ovat onneksi lähellä", sanoo äiti Riika Kauppi. Jonossa oli 45-50 lasta.
Kuva: Jukka Leinonen

Kiimingin Jäälissä asuvalle Riika Kaupille tieto verotilastojen ykkösalueesta oli yllätys.

"Täällä asuu tavallisia nuoria ihmisiä, jotka käyvät töissä", sanoo perheineen runsas vuosi sitten Jääliin muuttanut Kauppi.

Jääli ole missään tapauksessa Kaupin mielestä nukkumalähiö. Sieltä saa peruspalvelut hyvin. Lapsille on paljon tekemistä. Kirjasto on hyvä, ja apteekki on tärkeä pienten lasten äidille.

Kaupit ostavat kerran tai pari viikossa isot ruokakassit marketeista ja muu ruoka haetaan Jäälistä. Lastenlääkärillä käydään Oulussa.

Insinööripariskunnasta Riika on töissä laatupäällikkönä Kotivaralla Oulussa ja mies Heikki työskentelee IFS-Finlandissa Oulun teknologiakylässä.

Päivähoitoon on ruuhkaa.

"Minulla oli tuuri. Reilun vuoden ikäinen Pinja ja nelivuotias Inka pääsevät vuodenvaihteessa päivähoitoon. Aluksi kirpaisi, kun he eivät päässeet samaan paikkaan, mutta he ovat kuitenkin ihan lähellä toisiaan, joten vienti ja haku ei ole suuri ongelma."

Perheelle kotiutuminen Jääliin on ollut helppoa. "Lapset ja koirat auttavat siinä paljon."



Yläaste toiveissa


Suurimpana huolenaiheena on päivähoito. Myös se ihmetyttää, että Jäälissä ei ole yläastetta. Riika Kauppi kuitenkin uskoo, että asia on järjestyksessä siihen mennessä, kun omat lapset ovat yläasteiässä. Paljasjalkaisiin jääliläisiin Kaupit ovat tutustuneet, eikä mitään jännitteitä näy. Lähin tuttavapiiri muodostuu kuitenkin työkavereista ja nuorista perheistä.

Pohjois-Suomesta lähtöisin oleva perhe asui ennen Jääliin muuttamista kuusi vuotta Espoossa. Jäälin maisemat ja omakotitalo veti, kun työt Oulun seudulle olivat kunnossa.

Kaupit uskoivat ensin, että he tulevat asumaan Oulun eteläpuolelle, mutta he tykästyivät Jääliin. Väljyys, hyvät ulkoilumahdollisuudet ja ympäristö innostivat.

Ilmoita asiavirheestä