Lapin ja Koillismaan alueiden yhteinen matkailumarkkinointi on pahasti jumissa. Koillis-Suomen aluekeskuksen ohjelmajohtaja Ville Skinnarin mukaan läänin rajaan tuijottaminen hidastaa koko matkailubisneksen kansainvälistymistä.
Syyskuun lopussa Lapin Markkinointi Oy teki päätöksen, jolla evättiin Koillismaan halu markkinoida omaa aluettaan osana Lappia.
- Tämä päätös on tehty täysin tunnepohjalta, eikä siihen ole mitään järjellistä syytä. Ehkä Kuusamo koetaan kilpailijaksi tai kyse on kateudesta, muuta syytä en tähän keksi, Ville Skinnari sanoo.
Lapin Markkinointi Oy:n toimitusjohtaja Leo Kähkönen perustelee päätöstä sillä, että esityksessä ei puhuttu mitään rahasta tai pelisäännöistä, joilla yhteismarkkinointia tehtäisiin.
- Niin kauan kun pelataan näillä läänin rajoilla, tämä on se, mitä halutaan, Kähkönen sanoo.
Itärajalla sijaitseva Koillismaa kuuluu Oulun lääniin ja Pohjois-Pohjanmaan maakuntaan. Hallinnollisten rajojen vuoksi Koillismaa ei voi käyttää Lappi-brändiä omassa matkailumarkkinoinnissa. Nyt Kuusamo markkinoi omia matkailukohteitaan Koillismaa-Lapland -tunnuksen alla.
- On täysin vaikka perusteita, että hallinnolliset rajat estävät matkailualan yhteistyötä. Eihän näin toimita muillakaan teollisuuden aloilla, Skinnari katsoo.
"Näperrystä omilla tonteilla"
Ville Skinnarin mielestä tilanne on nyt se, että Lapin ja Koillismaan matkailukeskukset näpertävät kansainvälisillä markkinoilla kukin omalla tontillaan. Kuitenkin kyse on täysin samasta asiasta: Suomeen pitäisi saada lisää turisteja. Heille maakuntien rajat eivät merkitse mitään.
- Jos kansainvälinen yhteismarkkinointi toimisi nykyistä paremmin, voisimme haastaa muut lumivarmat matkailumaat kuten Kanadan. Tässä tilanteessa meillä ei ole varaa olla ylimielisiä ja vaikeuttaa mustasukkaisuudella tätä toimintaa, Skinnari sanoo.
Ruka-Kuusamon matkailuyhdistyksessä nykyistä tilannetta ei lähdetä harmittelemaan. Toiminnanjohtaja Tuija Rytkönen uskoo, että tulevaisuudessa tilanne muuttuu olennaisesti.
- Aivan varmasti tilanne muuttuu. Sen jälkeen meillä on paljon enemmän rahaa ja resursseja markkinoida Lapin aluetta ulkomailla, Rytkönen arvelee.