Hyttysten välityksellä leviävä Länsi-Niilin virus on levinnyt jo koko Yhdysvaltain itärannikolle. Aivokuumetta aiheuttava virus havaittiin Yhdysvalloissa ensi kerran vuonna 1999, jolloin sitä oli lähinnä New Yorkin kaupungin ympäristössä.
Kuutisenkymmentä ihmistä sairastui alueella ja heistä seitsemän kuoli tautiin.
Nyt tautia on havaittu jo 12 osavaltion alueella. Se on levinnyt niinkin etelään kuin Floridaan ja Etelä-Carolinaan, ja äskettäin sitä on tavattu myös Georgiasta.
Tutkijat uskovat taudin leviävän virusta kantavien muuttolintujen välityksellä. Lintujen verta imeneet hyttyset puolestaan levittävät sitä edelleen.
Sateinen kesä on suosinut hyttysten sikiämistä erityisesti Meksikonlahden ympäristössä, ja pahin hyttysaika on vasta edessä.
New Yorkissa on yritetty torjua tautia ruiskuttamalla hyttysmyrkkyä mahdollisiin ongelmapaikkoihin, mutta asukkaat ovat vastustaneet ruiskutuksia.
Yleisimmin virus aiheuttaa flunssan tyyppisiä oireita, mutta esimerkiksi iäkkäille ihmisille se saattaa olla kohtalokas.