Keskustan puoluesihteeri Eero Lankia ihmettelee valtiosihteeri Raimo Sailaksen varoituksia punamultakauden ajan jakopolitiikkaan paluusta.
- Sailaksella on tietysti oikeus, jopa velvollisuus, esittää näkemyksiään talouspolitiikasta. Mutta virkamiehenä hänen tulisi olla varovaisempi vihjailuissaan eri hallituspohjien hyvistä tai huonoista ominaisuuksista. Hänen kannanottonsa voidaan ymmärtää yhden potentiaalisen pohjan arvosteluksi jo ennen kuin kansalaiset ovat vaaleissa ilmaisseet tahtoaan, Lankia sanoi Askolassa.
Lankian mukaan Sailaksen jos kenen luulisi entisenä budjettipäällikkönä muistavan, että varsinaisen ennätyksen julkisten menojen kasvattamisessa teki lamaa edeltänyt Holkerin sinipunahallitus.