Lahteen Poh­jois­mai­den en­sim­mäi­nen vis­ki­tis­laa­mo

Lahteen on tulossa Suomen ja Pohjoismaiden ensimmäinen mallasviskitislaamo.Pannut ja tislaamotietämystä hankitaan Skotlannista.

Lahteen on tulossa Suomen ja Pohjoismaiden ensimmäinen mallasviskitislaamo. Pannut ja tislaamotietämystä hankitaan Skotlannista.

Kunnon single maltia jouduttaneen odottamaan vähintään kahdeksan vuotta, vaikka EU-lait vaativat viskiksi kutsutulta juomalta vain kolmen vuoden kypsytyksen tammitynnyrissä.

Noin 650 000 euron hanke on toimitusjohtaja Anssi Pyysingin mukaan luonnollinen kehitysaskel perheyhtiölle.

Teerenpeli on valmistanut oluita ja siidereitä vuodesta 1995 lähtien ja saavuttanut juomillaan mitalisijoja alan kotimaisissa kilpailuissa. Yhtiö on parin vuoden ajan tuonut Suomeen mallasviskiä jälleenkypsytykseen ja pakannut sen.

Kun kysyntä kasvoi ohi kapasiteetin, yhtiö päätti keskittää panimonsa Lahden keskustaan ja varustaa samaan kellariin myös mallasviskitislaamon.

Elokuussa valmistuvan panimon keittokattilaan mahtuu kerralla 1 500 litraa, mikä mahdollistaa 200 000 litran tuotannon. Tislaamosta saataneen 15 000 litraa mallasviskiä vuodessa.

Skottiesikuvien mukaisesti laitoksesta tehdään matkailukohde esittelytiloineen ja myymälöineen. Kilttikansalta on lainattu myös idea siitä, että halukkaat voivat ostaa itselleen nimikkotuotantoa 250 litran tynnyriin ja käydä vuosittain testaamassa kypsymistilanteen.

Ravintoloitsija Pyysing haaveilee laajempaakin matkailuyhteistyötä alueellisen alkoholikulttuurin ympärille, onhan Lahti on perinteistä sahti- ja mallasohra-aluetta.

Kaupungissa sijaitsee maan suurin mallastamo, ja Hartwall rakentaa parhaillaan suurpanimoa.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä