East Rutherford Antti Laaksonen nousi Colorado Avalanchen ratkaisijaksi jääkiekon NHL-liigassa lauantain vastaisena yönä iskemällä 4-3-voittomaalin rangaistuslaukauskilpailussa vierasottelussa New Jersey Devilsiä vastaan.
Laaksonen pääsi yrittämään maalintekoa vieraiden seitsemäntenä pelaajana ja onnistui ohittamaan Devils-vahti Martin Brodeurin nostamalla kiekon rystypuolelta yläkulmaan.
- Kun olin vuorossa niin myöhään, minulla ei ollut lainkaan paineita. Ensimmäisellä kolmella pelaajalla on takuulla enemmän paineita, Laaksonen sanoi.
Ensimmäistä kauttaan Denverissä kiekkoileva Laaksonen, 32, ehti rauhassa tarkkailla Brodeurin otteita.
- Katsoin, mitä Brodeur teki. Hän tuntui menevän joka kerta jäihin, joten päätin harhauttaa ja yrittää rystyltä, Laaksonen kuvaili.
Varsinaisella peliajalla Colorado siirtyi 3-0-johtoon jo avauserässä, kun Andrew Brunette iski kaksi maalia ja Joe Sakic kertaalleen. Jay Pandolfo, Brian Gionta ja Scott Gomez maalasivat New Jerseylle, jolle tappio oli jo kolmas peräjälkeen.
Coloradon maalilla tiistaina joukkueeseen liittynyt maalivahti Vitali Kolesnik pelasi kelpo ottelun. Hän piti maalinsa puhtaana rangaistuslaukauskisassa.
- Hän esitti samoja otteita kuin parina viime vuonna MM-kisoissa, kuvasi Coloradon valmentaja Joel Quinneville kazakstanilaismolaria.
Washingtonissa kotijoukkue Capitals yllätti Läntisen konferenssin kärjessä majailevan Detroit Red Wingsin 4-3. Henrik Zetteberg teki kaksi ylivoimamaalia, kun taas puolustaja Nicklas Lidströmille kirjattiin maali ja kaksi syöttöpistettä.
Kärkijoukkueiden kamppailussa Vancouver Canucks taisteli 3-2-voiton kotonaan Ottawaa vastaan. Voiton takuumiehenä toimi Daniel Sedin, joka iski ratkaisevan rangaistuslaukauksen sisään.
Varsinaisella peliajalla Vancouverin osumista vastasivat Henrik Sedin ja Markus Näslund. Joukkue on hävinnyt kuluvalla kaudella kotijäällään vain kerran 14 kohtaamisesta.