Pääkirjoitus

Lää­kä­rei­den kan­nat­taa suostua nimien jul­kai­suun

Lääketeollisuus on täsmentänyt eettisiä ohjeitaan lääkäreiden kanssa tehtävästä yhteistyöstä.

Lääketeollisuus on täsmentänyt eettisiä ohjeitaan lääkäreiden kanssa tehtävästä yhteistyöstä. Sisällön viilaus vaikuttaa oikeansuuntaiselta, sillä uusien ohjeiden huomattavin muutos on julkisuuden ja avoimuuden kaikkinainen lisääminen.

Ohjeistuksen avoimuusnäkökulma on saanut sivustatukea myös lääkeyhtiöiltä, jotka ovat oma-aloitteisesti halunneet ryhtyä julkistamaan tiedot lääkäreiden kanssa tekemästään taloudellisesta yhteistyöstä. Myös organisaatioille myönnetyt lahjoitukset ja yksittäiset lääketieteelliset apurahat tulevat julki. Julkistukset on suunniteltu aloitettavaksi vuonna 2016.

Tämä varmasti omalta osaltaan vähentää vuodesta toiseen jatkuneita ja perusteltujakin epäilyjä lääketeollisuuden kustantamista hulppeista kestityksistä ja muista etuisuuksista lääkäreille. Lääkeyhtiöt ovat luvanneet julkaista verkkosivuillaan tiedot kustantamiinsa koulutuksiin osallistuneista lääkäreistä ja siitä, millaisin rahallisin panoksin osallistumista on tuettu.

Suomen lääkäriliiton mukaan lääketeollisuuden tarjoama koulutus on erittäin tärkeää täydennyskoulutusta terveysalan ammattilaisille. Avoimuus ei vie mitään pois vaan palvelee ammattitaidon ja terveydenhoitoalan kehittämistä.

Tietoja ja nimiä ei julkaista ilman asianomaisen lääkärin lupaa, mikä saattaa aiheuttaa turhaa arkailua ja julkaisukieltoja ainakin alkuvaiheessa.

Lääkäriliitto onkin aivan oikein rohkaissut jäseniään suosittelemalla, että jokainen lääkäri antaisi luvan nimensä julkaisemiseen. Avoimuus on kaikkien etu. Kun salakähmäisyys ja huhut hälvenevät toiminnan ympäriltä, lääketeollisuuden ja lääkäreiden yhteistyö osataan nähdä oikealla tavalla.