Tilaajille

Ky­syim­me, ovatko Ylen tv-lä­he­tyk­set siir­ty­mäs­sä an­ten­nis­ta laa­ja­kais­tan puo­lel­le – "Ih­met­te­len suu­res­ti, jos kym­me­nen vuoden päästä ei ole joka pai­kas­sa kun­nol­lis­ta laa­ja­kais­ta­verk­koa"

Yleisradion teknologiajohtajan Janne Yli-Äyhön mukaan Ylen kanavia voi katsella antennitelevisiosta nykyisten sopimusten mukaisesti 2020-luvun ajan. Ensi vuosikymmenellä tilanne voi muuttua, jos kaikilla on laajakaista käytössä.

Suomessa voidaan katsella antennien välityksellä ainakin Yleisradion tv-lähetyksiä vähintään 2020-luvun ajan.
Suomessa voidaan katsella antennien välityksellä ainakin Yleisradion tv-lähetyksiä vähintään 2020-luvun ajan.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Yle on kirjelmöinyt Liikenne- ja viestintäministeriölle sen edistämiseksi, että laajakaistaverkkoa parannettaisiin Suomessa lisääntyvää television katselua ajatellen.

Maaseudun Tulevaisuuden mukaan Yle ehdottaisi siirtymistä antenniverkosta laajakaistan puolelle jo 2020-luvulla.

Ylen teknologiajohtaja Janne Yli-Äyhö, ehdottaako Yle näin nopeaa siirtymää?

– Lyhyt vastaus: ei.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä