Joutsenon Taidekesässä on tarjolla kolmisenkymmentä kurssia taiteen ja kulttuurin alalta. Poikkeuksellista kiinnostusta on tänä vuonna herättänyt kuvataide, jossa kurssittajana toimii taiteilija Juha Saitajoki.
Suosittuja ovat myös musiikin kurssit, joilla opettajina toimivat muun muassa Antti Siirala, Pietari Inkinen, Lilli Paasikivi, Erkki Korhonen ja Tiina Penttinen. Taidekesän kirjoittajakursseilla kuullaan Antti Tuuria, Raija Orasta, Suvi Aholaa ja Matti Rönkää.
Taidekesän sihteeri Leena-Marja Virtanen kertoo, että tämän kesän uutuuskursseilla on tarjolla kokemuksellista oppimista ja ekspressiivistä taideterapiaa. Joutsenon kuuden viikon kurssijaksolle kesä-elokuussa odotetaan noin 500:aa osallistujaa.