Oulun käräjäoikeus tuomitsi vuonna 1963 syntyneen paikkakuntalaisen miehen yhdeksäksi kuukaudeksi ehdolliseen vankeusrangaistukseen. Kyseinen henkilö oli päätekijä kuuden ihmisen huumausainejutussa.
Kyseiset rikokset ovat aikaväliltä 1996-1997. Tuomitut saatiin haastettua juuri ja juuri vanhenemisajan rajoissa. Huumausainerikokset vanhenevat viidessä vuodessa ja jutun tekijät oli haastettu tämän vuoden keväällä.
Päätekijä oli välittänyt ja käyttänyt muun muassa 300 grammaa hasista ja 43 grammaa marihuanaa ystävilleen. Muut rikoksista olivat syyllistyneet vähäiseen välitykseen sekä käyttöön, muutama oli kasvattanut marihuanaa kotonaa kukkaruukussa.
Jutun käsittely viivästyi, kun päätekijö oli muuttanut vuonna 1999 ulkomaille, eikä häntä voitu haastaa oikeuteen vasta kuin tänä keväänä. Jutun esitutkinta saatiin valmiiksi vuonna 1999 ja syyteharkinta vuonna 2000.
Muut viisi tekijää saivat eri suuruisia päiväsakkoja.