Kuu­sa­mon Uis­ti­men pe­rus­ta­ja Paavo Korpua on kuollut

Kuu­sa­mon Uis­ti­men pe­rus­ta­ja Paa­vo Kor­pua on me­neh­ty­nyt ly­hy­tai­kai­seen sai­rau­teen vii­me tors­tai­na. Kor­pua oli kuol­les­saan 85-vuo­ti­as.

Kuu­sa­mon Uis­ti­men pe­rus­ta­ja Paa­vo Kor­pua on me­neh­ty­nyt ly­hy­tai­kai­seen sai­rau­teen vii­me tors­tai­na. Kor­pua oli kuol­les­saan 85-vuo­ti­as.

– Paa­vo it­se sa­noi, et­tä hän on saa­nut elää pit­kän ja hy­vän elä­män, poi­ka Kim­mo Kor­pua ker­too.

Paa­vo Kor­pua pe­rus­ti Kuu­sa­mon Uis­tin -yri­tyk­sen vuon­na 1967 yh­des­sä Paa­vo Pu­ti­lan kans­sa.

Paavo Korpua oli kalamies henkeen ja vereen.
Paavo Korpua oli kalamies henkeen ja vereen.

Vaa­put, tait­tu­va Kit­kan Vii­sas ja Muo­jär­ven Vik­ke­lä, oli­vat Kuu­sa­mon Uis­ti­men en­sim­mäi­set tuot­teet, kun uis­ti­mia ru­vet­tiin val­mis­ta­maan. Sit­tem­min lis­tal­le ovat tul­leet eri­lai­set me­tal­liu­is­ti­met, tun­ne­tuim­pi­na niis­tä Pro­fes­sor ja Rä­sä­nen. En­sim­mäis­tä tuo­te­merk­ki­ä, Lätkää, val­mis­te­taan edel­leen.

Nyt yri­tyk­sen re­per­tu­aa­riin kuu­luu tu­hat­kun­ta tuo­tet­ta. Uis­tin­ten ja pilk­kien ohel­la yri­tyk­sen tuo­te­per­hee­seen kuu­luu tänä päi­vä­nä mui­ta­kin ka­las­tuk­seen ja erän­käyn­tiin liit­ty­viä tuot­tei­ta. Li­säk­si Kuu­sa­mon Uis­ti­mel­la on kah­vio ja li­fes­ty­le-myy­mä­lä teh­das­ti­lo­jen­sa vie­res­sä Vii­tos­tien var­rel­la He­li­lam­mel­la Kuu­sa­mon kes­kus­tan tun­tu­mas­sa.

Paa­vo Kor­pua oli tut­tu näky yri­tyk­sen teh­taal­la lop­puun as­ti. Kim­mo Kor­pu­an ny­kyi­sin joh­ta­ma yri­tys on kas­va­nut Suo­men suu­rim­mak­si me­tal­liu­is­tin­ten te­ki­jäk­si.

Kor­pua ei ar­vos­ta­nut elä­es­sään tit­te­lei­tä. Hä­nel­le tär­keä oli kui­ten­kin tänä ke­vää­nä saa­tu ka­las­tuk­sen kor­kein ar­vo­ni­mi, eli pääsy ka­las­tuk­sen Hall of Fa­meen. Kor­pua oli it­se tou­ko­kuus­sa mu­ka­na Kot­kas­sa pi­de­tys­sä se­re­mo­ni­as­sa.

Ka­las­tus oli Kor­pu­an elä­mäs­sä mu­ka­na ai­van vii­mei­siin kuu­kau­siin saak­ka. Hä­nen vii­mei­nen toi­veen­sa oli pääs­tä pyy­tä­mään tai­men­ta Kit­kal­le.

– Me käy­tiin ke­säl­lä Kuu­sa­mo­jär­vel­lä ve­tä­mäs­sä hau­kea, ja Paa­vo sai­kin yh­den hau­en. Vii­mei­nen reis­su käy­tiin Kit­kal­la ve­tä­mäs­sä tai­men­ta. Kar­kuu­tet­tiin tai­men, mut­ta ei saa­tu sitä ylös. Näh­tiin kui­ten­kin, et­tä oi­ke­an­merk­ki­nen kala oli. Pi­dän erit­täin tär­ke­ä­nä, et­tä sain täyt­tää sen toi­veen, mikä hä­nel­lä oli, Kim­mo Kor­pua ker­too.

Paa­vo Kor­pu­aa jäi­vät kai­paa­maan lap­set per­hei­neen ja laa­ja tut­ta­vien jouk­ko.

Ilmoita asiavirheestä