Kurskin noston val­mis­te­lut kes­key­tyi­vät

Kova tuuli ja kolme metriä korkeat aallot ovat keskeyttäneet uponneen ydinsukellusveneen Kurskin nostamiseen tähtäävän operaation Barentsinmerellä, Venäjän vira

Kova tuuli ja kolme metriä korkeat aallot ovat keskeyttäneet uponneen ydinsukellusveneen Kurskin nostamiseen tähtäävän operaation Barentsinmerellä, Venäjän viranomaiset kertoivat maanantaina.

Työt keskeytettiin väliaikaisesti sunnuntaina.

Sukeltajat ovat poranneet sukellusveneen runkoon reikiä nostamiseen tarvittavia vaijereita varten. Venäjän laivaston tiedottaja sanoi, että 26:sta tarvittavasta reiästä on tehty tähän mennessä 17.

Noin 18 000 tonnia painava Kursk on määrä saada pintaan syyskuun puolivälin jälkeen. Sitä ennen hylyn etuosa, missä asevarasto sijaitsee, on tarkoitus leikata irti. Hylky aiotaan hinata telakalle lähelle Murmanskia.

Yli vuosi sitten tapahtuneessa onnettomuudessa sai surmansa aluksen 118 miehistön jäsentä. Hylky makaa merenpohjassa 108 metrin syvyydessä. Onnettomuuden syystä ei ole varmuutta.

Ilmoita asiavirheestä