Kun­ta­ka­pi­nan Ahonen haluaa kun­ta­teh­tä­vät kes­kus­te­luun

Kuntakapina-liikkeen puhenainen, Janakkalan kunnanjohtaja Anna-Mari Ahonen ei yllättynyt kuntauudistuksen pohjapaperista.

Kuntakapina-liikkeen puhenainen, Janakkalan kunnanjohtaja Anna-Mari Ahonen ei yllättynyt kuntauudistuksen pohjapaperista.

—? Se vastasi kyllä ihan sitä mielikuvaa, mitä on puhuttu ja uhottu syksyn ja talven mittaan.

Ahosen mielestä ainoa yllätys on se, että hallinto- ja kuntaministeri Henna Virkkunen ylipäänsä kehtasi väittää, että uudistuksella saadaan aikaan miljardisäästöt.

—? Jos tavoitteena on pelastaa kansantalous, eihän tämä siihen vastaa, Ahonen päivittelee STT:lle.

Ahonen muistuttaa, että kasvu-Suomen ja syrjäseutujen kuntatalous ovat kaksi eri asiaa. Kasvu-Suomen puolella kysymys on tulopohjan vahvistamisesta; kilpailukyvystä ja yhteydestä elinkeinotoimintaan. Syrjäseuduilla on oleellista menokuri.

—? Nyt tehdyllä esityksellä ei ole mitään tekemistä palvelujen pelastamisen kanssa kasvu-Suomen puolella. Syrjäseudulla tilanne ei helpotu rajoja siirtelemällä.

Ahosen mielestä nyt pitäisi keskustella valtion ja kuntien tehtävänjaosta ja kuntien tehtävien määrästä.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä