Kun­nia­mer­kit myön­net­tiin - katso lista poh­joi­sen pal­ki­tuis­ta

Maanantaina julkistettiin henkilöt, joille presidentti Sauli Niinistö myönsi kunniamerkit.

Maanantaina julkistettiin henkilöt, joille presidentti Sauli Niinistö myönsi kunniamerkit.

Vapaudenristin ritarikunta

1. luokan Vapaudenristi

Lavonen Eero Antero, ylijohtaja, Espoo.

2. luokan Vapaudenristi

Haranne Markku Ylermi, johtaja, Helsinki, Riikonen Jukka Antero, poliisikomentaja, Helsinki, Siilasmaa Risto Kalevi, hallituksen puheenjohtaja, Helsinki, Suominen Pertti Juhani, toiminnanjohtaja, Helsinki.

3. luokan Vapaudenristi

Lagus Henrik Wilhelm, varatuomari, Espoo, Niemelä Martti Olavi, opetusneuvos, Oulu, Nykvist Nils-Erik, filosofian lisensiaatti, Vaasa.

4. luokan Vapaudenristi

Lamminaho Martti Olavi, toiminnanjohtaja, Oulu, Mahrberg Teuvo Olavi, sotakamreeri, Janakkala, Metso Matti Juha Pekka (Juha), perusturvajohtaja, Espoo, von Fersen Vera, filosofian maisteri, Helsinki.

Suomen Valkoisen Ruusun ja Suomen Leijonan Ritarikunnat

Suomen Leijonan suurristi

Jonkka Jaakko Ilari, valtioneuvoston oikeuskansleri, Helsinki.

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan komentajamerkki

Aalto Esa Tapio, hallintoneuvos, Helsinki, Kitunen Kari Olavi, oikeusneuvos, Espoo, Puska Pekka Matti Jaakko, pääjohtaja, Helsinki.

Suomen Leijonan I luokan komentajamerkki

Koukku-Ronde Ritva Inkeri, suurlähettiläs, Helsinki/Washington, Puumalainen Mikko Ilari, valtioneuvoston apulaisoikeuskansleri, Järvenpää, Varila Olli Ilmari, hovioikeuden presidentti, Vaasa.

Suomen Valkoisen Ruusun komentajamerkki

Gahmberg Carl Gustav, professor emeritus, Helsingfors, Koivurinta Matti Armas, kauppaneuvos, Turku, Littunen Jarmo Matti, oikeusneuvos, Helsinki, Nieminen Timo Pekka, kaupunkineuvos, Tampere, Pesonen Jussi Heikki, toimitusjohtaja, Espoo, Salminen Pekka Einari, professori, Helsinki.

Suomen Leijonan komentajamerkki

Aaltomaa Kauko Juhani, ylijohtaja, Helsinki, Aho Heimo Juhani, kauppaneuvos, Helsinki, Alitalo Kari Kustaa, akatemiaprofessori, Helsinki, Allonen Heikki Ilmari, toimitusjohtaja, Helsinki, Grönroos Carl Christian Lennart, professor, Helsingfors, Hannikainen Juhani Heikki Lauri, suurlähettiläs, Helsinki/Manila, Häiväoja Heikki Aulis, kuvanveistäjä, Vantaa, Hämäläinen Erkki Tapio, laamanni, Säkylä, Ikäheimo Osmo Antero, teollisuusneuvos, Rovaniemi, Jakobsson Matti Antero, rehtori, Vaasa, Kajantie Keijo Olavi, professori, Helsinki, Kananen Ilkka Markku Matias, toimitusjohtaja, Helsinki, Kaperi Ari Antero, varatoimitusjohtaja, Tampere, Koskinen Esko Tapio, hallitusneuvos, Helsinki, Kyröläinen Hannu Veikko, suurlähettiläs, Espoo, Leino Jukka Jalmari, suurlähettiläs, Helsinki, Luotonen Yrjö Kim David, suurlähettiläs, Helsinki, Luukkanen Martti Olavi, professori, Sipoo, Miettinen Marjo Tuuli Irene, toimitusjohtaja, Helsinki, Mäenpää Eva Katri Marjatta, ylituomari, Helsinki, Mähönen Pertti Juhani, laamanni, Joensuu, Mäntyvaara Hannu Keijo Ilmari, suurlähettiläs, Espoo, Määttä Irja Kaarina, professori, Rovaniemi, Niemivuo Matti Eero, professori, Espoo, Oja Erkki, professori, Kauniainen, Paasivirta Anssi Paavali, johtaja, Helsinki, Pajuoja Jussi Pekka, apulaisoikeusasiamies, Helsinki, Palokangas Simo Toivo Mikael, vuorineuvos, Säkylä, Piipponen Risto Ensio, suurlähettiläs, Lahti, Pitkälä Aulis Tapio, opetushallituksen pääjohtaja, Vantaa, Rantakari Markus Ilari, suurlähettiläs, Helsinki, Rantanen Silja Irene, taidemaalari, Helsinki, Riska Elianne Kristin, professor, Helsinfors, Supponen Ritva Liisa Mariitta, hovioikeudenlaamanni, Rovaniemi, Veijalainen Kari Johannes, suurlähettiläs, Espoo, Vesterbacka Esa Tapio Henrik, pääjohtaja, Helsinki, Väisänen Jarmo Ville Juhani, finanssineuvos, Espoo, Ylä-Herttuala Seppo Pasi Antero, akatemiaprofessori, Kuopio.

Seuraavaan listaan on poimittu entisen Oulun läänin alueella asuvat kunniamerkin saajat:

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan ritarimerkki

Anttonen Hannu Pekka Sakari, toiminta-alueen johtaja, Oulu, Huotari Maija-Leena Aulikki, professori, Oulu, Junttila Rauli Heikki, kirkkoherra, Kalajoki, Kostama Jouni Olavi, tehtaanjohtaja, Oulu, Majamaa Kari Gunnar, professori, Oulu, Perttula Juha Henrik, professori, Rovaniemi, Pursiainen Jouni Tapani, professori, Oulu.

Suomen Leijonan I luokan ritarimerkki

Honkavaara Eila Marjatta, päällikkö, Oulu, Jalonen Pirjo Inkeri, hallinto-oikeustuomari, Oulu, Kähkönen Ilpo Jouni, yhtymäjohtaja, Oulu, Oukka Aino-Liisa, johtajaylilääkäri, Oulu, Räinä Matti Iisak Kustaa, ylijohtaja, Kempele, Taanila Anja Marjatta, yliassistentti, Oulu, Tervonen Ellen Anita Tellervo, yliopistotutkija, Oulu.

Suomen Valkoisen Ruusun ritarimerkki

Aitto-Oja Jouni Kalervo, henkilöstöjohtaja, Oulainen, Aulakoski Kauko Antero, apulaispoliisipäällikkö, Raahe, Estola Eila Kaarina, erikoistutkija, Oulu, Fagerholm Kari Harri Rafael, kappalainen, Oulu, Haapasalo Pertti Väinö Ilmari, ylikomisario, Muhos, Halonen Timo Antero, kaupunginjohtaja, Kuusamo, Hiltunen Jukka Antero, lehtori, Oulu, Huovinen Niilo Sakari, Group Account Manager, Oulu, Kaila Leena Maria, yliopistonlehtori, Oulu, Kauppi Timo Leo Juhani, maanviljelijä, Tyrnävä, Keränen Juha Pekka Ilmari, toimitusjohtaja, Kajaani, Körkkö Pentti Sakari, lehtori, Oulu, Myllymäki Tarmo Martti, metsänhoitopäällikkö, Oulu, Mäkikyrö Timo Kaarlo, tieinsinööri, Oulu, Pohjanvesi Seppo Ilmari, Manager, Oulu, Toivanen Timo Antero, yli-insinööri, Ylivieska, Veikkolainen Paavo Erkki Olavi, toimitusjohtaja, Oulu.

Suomen Leijonan ritarimerkki

Happonen Juha Kalervo, Senior Advisor, Muhos, Heikura Sinikka Liisa Helena, tutkija, Oulu, Järviluoma Hanna Vuokko Tellervo, toiminnanjohtaja, Nivala, Kalliopuska Raimo Juhani, projektipäällikkö, Oulu, Keinänen Kari Antero, tietohallintojohtaja, Kiiminki, Kellokumpu Jarmo Sakari, yliopistotutkija, Oulu,Kosola Veijo Viljo, ylitarkastaja, Oulunsalo, Käsmä Paavo Ilmari, ketjujohtaja, Oulu, Manninen Rauno Tapio, Manager, Oulu, Mäkelä Mauno Olavi, terveyskeskuslääkäri, Haapavesi, Palsola Ilkka Johannes, tehdaspalvelupäällikkö, Oulu, Pehkonen Kari Matti, yksikön päällikkö, Sotkamo, Pessa Jorma Kalevi, ylitarkastaja, Oulu, Pulkkinen Markku Heikki Petteri, opettaja, Oulu, Pyykkönen Markku Johannes, aluejohtaja, Oulu, Riihimäki Riitta Tuija Tuulikki, ympäristölakimies, Oulu, Ruostetsaari Pekka, ruokintakonsultti, Nivala, Rusanen Jukka Tapani, hallintojohtaja, Kajaani, Saarenpää Ilkka Kullervo Ensio, aluepäällikkö, Oulunsalo, Syrjäkari Esko Olavi, aluepäällikkö, Oulu, Virolainen Kari Olavi, johtaja, Lumijoki.

Suomen Valkoisen Ruusun ansioristi

Aalto Heikki Jaakko, johtaja, Kempele, Hautala Matti Jaakko, alueen varajohtaja, Oulu, Kaipainen Hilkka Irmeli, toiminnanjohtaja, Oulu, Kajava Heli Marjaana, lakimies, Oulu, Kinnunen Esko Mauno, työsuojelupäällikkö, Raahe, Leinonen Liisa Margareeta, sivistysjohtaja, Vaala, Lumme Ulla-Maija, lehtori, Liminka, Majuri Kari Johannes, asiakasvastaava johtaja, Oulu, Nissinaho Toivo Ensio, huoltoinsinööri, Oulu, Potila Raija Hannele, kunnanjohtaja, Ristijärvi, Tervonen Päivi Marketta, erikoissuunnittelija, Kajaani, Valjus Aare Oiva, kehityspäällikkö, Sotkamo.

Suomen Leijonan ansioristi

Alajuuma Kari Pekka, musiikin lehtori, Kuusamo, Ala-Siuru Maria Elisabet, kehittämispäällikkö, Oulu, Alpua Roope Eliel, toimitusjohtaja, Nivala, Halmetoja Johannes Ilmari, maanviljelijä, Siikalatva, Halonen Jyrki Aukusti, maanviljelijä, Reisjärvi, Hautakangas Risto Lauri, luokanopettaja, Haapajärvi, Heiska Pekka Matias, maanviljelijä, Oulainen, Holma Kari Juhani, insinööri, Kempele, Huttunen Ritva Helena, toimistonhoitaja, Suomussalmi, Inget Aila Mirjam, ylihoitaja, Oulu, Isomaa Matti, luokanopettaja, Alavieska, Jaakonaho Paavo-Jaakko, rakennusmestari, Haapajärvi, Jaara Hemmi, autoilija, Yli-Ii, Kinnula Ritva Marjatta, tekninen johtaja, Pudasjärvi, Kohijoki Hannu Pekka, tarkastaja, Pyhäsalmi, Lampinen Riitta Marja, rahoitusasiantuntija, Oulu, Lauri Mika Kalevi, komisario, Oulu, Levón Kaarlo Heikki, palopäällikkö, Kuusamo, Lång Pekka, taksiyrittäjä, Oulu, Mannonen Veli-Matti, tekninen johtaja, Tyrnävä, Marttinen Tuula Marjatta, talousjohtaja, Tyrnävä, Maskonen Virva Tuulikki, hallintojohtaja, Kempele, Mikkola Jaakko Tapani, ammatinvalintapsykologi, Kuhmo, Mäkelä Juha Pekka, projektipäällikkö, Oulu, Määttä Marko Tapio, alue-esimies, Oulu, Määttälä Hannu Sakari, pankinjohtaja, Ylivieska, Nevanperä Timo Juhani, toiminnanjohtaja, Oulu, Pakanen Riku Arvi, liikennepalveluesimies, Ii, Peltomäki Teuvo Tapani, sovelluspäällikkö, Kajaani, Pietikäinen-Hussa Kaisa Kyllikki, englanninkielen opettaja, Muhos, Pöyhtäri Vuokko Mirjami, koti- ja asumispalvelujohtaja, Kalajoki, Rajala Pekka Tapani, kunnanjohtaja, Liminka, Rönnqvist Reijo Juhani, vanhempi verotarkastaja, Oulu, Saarinen Jari Kaarlo, aluejohtaja, Oulu, Saarinen Timo Aulis, kuvaamataidon lehtori, Muhos, Soronen Martta Maila Kaarina, konttorinjohtaja, Haukipudas, Sutela Kaarlo Olavi, maatalousyrittäjä, Lumijoki, Tihinen Maarit Katriina, erikoistutkija, Ii, Timlin Helena Anneli, henkilöstöpäällikkö, Oulu, Tuomi Petri Tapio, apulaispalopäällikkö, Oulu, Vallirinne Maire Kyllikki, lehtori, Raahe, Väänänen-Sainio Rauni Tellervo, tarkastuspäällikkö, Oulu.

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan mitali kultaristein

Ahola Kaisa Kristiina, opettaja, Tyrnävä, Alavuotunki Hannu Viljo Tapio, rikosylikonstaapeli, Oulu, Auvinen Arja Orvokki, rahoitusasiantuntija, Taivalkoski, Elfving Pirjo Anita, maksuliikepäällikkö, Kajaani, Eronen Margit Linea, opettaja, Haapajärvi, Ervasti Hannu Petteri, yrittäjä, Taivalkoski, Haapalainen Pekka Juhani, kuljetusyrittäjä, Sotkamo, Halla-aho Heikki Juhani, yrittäjä, Haapavesi, Halonen Hilkka Anne, osastosihteeri, Haukipudas, Hanhela Lahja Anneli, palveluesimies, Kiiminki, Hankonen Liisa Anneli, osastonhoitaja, Siikalatva, Heikkilä Raili Anneli, lehtori, Haapavesi, Hekkala Aimo Henrikki, kaupunginvaravaltuutettu, Kuusamo, Hiltunen Soila Armi Kaarina, laatu-ja elintarvikeneuvoja, Muhos, Hinno Ari Pekka, rikosylikonstaapeli, Oulu, Hokkanen Ari-Pekka, veroasiantuntija, Oulu, Huhtanen Arja Elisabet, sairaanhoitaja, Yli-Ii, Hänninen Harri Juhani, luokanopettaja, Muhos, Isomaa Anna-Reetta, rahoituspäällikkö, Nivala, Jauhola Markus Juhani, kehityspäällikkö, Raahe, Joensuu Aila Annikki, kirjastonjohtaja, Lumijoki, Jussila Timo Vesa Jalmari, ylikonstaapeli, Haukipudas, Kaarlela Toini Kaarina, toimistosihteeri, Siikalatva, Kaisto Heino Antero, sähköasentaja, Yli-Ii, Kalaoja Markku Olavi, piiriagrologi, Nivala, Kangas Juha Tapani, ylikonstaapeli, Siikajoki, Karihtala Briitta Marianne, osastonhoitaja, Raahe, Karila Hannu Eeli Kullervo, suunnittelija, Puolanka, Karjalainen Ari Tauno, metsätalousinsinööri, Haapavesi, Karjalainen Jukka Petri Eljas, ylivartija, Kajaani, Kastell Eino Mika Henrik, vanhempi rakennusmestari, Oulu, Kauppila Reijo Antero, ylivirastomestari, Oulu, Kemppainen Pentti Kaarlo Ilmari, rakennusmestari, Ristijärvi, Kerkelä Juha Erkki, ympäristönhoitomestari, Oulu, Kilpeläinen Veikko Antero, käyttöpäällikkö, Kuhmo, Klemettilä Jari Johannes, ylikonstaapeli, Kuusamo, Koivula Sirkka Kaarina, emäntä, Lumijoki, Komminaho Elina, suunnittelija, Oulu, Konola Matti Olavi, maanviljelijä, Pyhäntä, Kontio Pirjo Birgitta, lapsityönohjaaja, Kiiminki, Korhonen Irmeli Kristiina, rikosylikonstaapeli, Oulu, Korhonen Raimo Olavi, turvallisuuspäällikkö, Sotkamo, Kotiaho Rauno Antti Juhani, luokanopettaja, Kalajoki, Kumpumäki Arvo Rainer, tuotevalmistaja, Nivala, Könönen Uwe Christian, rikosylikonstaapeli, Oulu, Lahti Meri Kaarina, tarkastaja, Kempele, Laine Jukka Antero, ylikonemestari, Raahe, Lastikka Antti Sakari, maanmittausteknikko, Kalajoki, Lauri Juhani Antero, metsäpalveluesimies, Kalajoki, Leppänen Tommi Tapani, rikosylikonstaapeli, Oulu, Lerssi Pirjo Helena, ympäristöpäällikkö, Raahe, Leskelä Auli Marketta, luokanopettaja, Taivalkoski, Liikanen Mauri Tapio, ylikonstaapeli, Pudasjärvi, Lindell Juhani Matias, luokanopettaja, Kalajoki, Louhisalmi Kari Tapio, tiimiesimies, Taivalkoski, Luoto Teija Maria, osastosihteeri, Oulu, Manninen Marja Lea, luokanopettaja, Haukipudas, Manninen Mauno, kirvesmies, Suomussalmi, Matilainen Atle Juhani, tulliylitarkastaja, Lentiira, Mattila Mika Tapani, ylikonstaapeli, Ylivieska, Mattila Sinikka Inkeri, peruskoulun luokanopettaja, Oulainen, Metsävainio Marko Juhani, ylikonstaapeli, Oulu, Mikkonen Sirkka-Liisa, toimitusjohtaja, Kiiminki, Myllylä Jaakko Elias, aluepäällikkö, Kalajoki, Mäkinen Asko Matias, maanviljelijä, Nivala, Niemi Eliisa Anna Maria, kihlakunnanulosottomies, Oulu, Niinimaa Raimo-Veli, kalustonhoitaja, Siikajoki, Nikkinen Esa Tapani, sähköasentaja, Haukipudas, Nikupaavola Renne Anssi, suomentaja, Raahe, Niskasaari Marja-Liisa, sairaanhoitaja, Oulu, Ojalehto Hannu Mikko, Senior Project Manager, Oulu, Pakonen Ilkka Tapani, maanviljelijä, Ii, Parkkinen Kari Matias, ylikonstaapeli, Oulu, Partanen Markku Mikael, hieroja, Yli-Ii, Pihlajaniemi Jarmo Immanuel, maanviljelijä, Nivala, Pitkäaho Martti Henrik, aluepäällikkö, Haukipudas, Pohjola Pasi Juhani, tiemestari, Kuusamo, Polojärvi Eila Anneli, erityisluokanopettaja, Taivalkoski, Polojärvi Tarmo Ensio, kaupunginvaltuutettu, Kuusamo, Poukkula Eino Hjalmar, hitsaaja, Raahe, Raappana Jouko Hemming, veroasiantuntija, Oulu, Raappana Seppo Matias, työnjohtaja, Vaala, Rajaniemi Jouni Sakari, ylikonstaapeli, Oulainen, Rankinen Kauko Henrikki, urakoitsija, Siikajoki, Rautio Salme Kyllikki, ylikonstaapeli, Liminka, Rehu Riitta Liisa, kehityspäällikkö, Raahe, Roivainen Tommi Juhani, rikosylikonstaapeli, Oulu, Rousu Kimmo Kristian, ylikonstaapeli, Haukipudas, Räsänen Mika Pekka, kihlakunnanulosottomies, Kajaani, Salonkari Erkki Kalevi, hallintosihteeri, Oulu, Salonpää Aune Salli Inkeri, johtava työvoimaneuvoja, Raahe, Santaniemi Mikko Matias, kuorma-autonkuljettaja, Oulunsalo, Saukkonen Eino Antero, pääluottamusmies, Oulu, Savilampi Jaakko Juhani, rikosylikonstaapeli, Liminka, Savolainen Liisa Anneli, vakuutusneuvoja, Suomussalmi, Saxman Asta Kaarina, aluekoordinaattori, Oulu, Seppä Marjatta, ravitsemustyöntekijä, Kärsämäki, Suorajärvi Tapio Herman, maatalousyrittäjä, Kuusamo, Suoranta Markku Esko Juhani, tarkastaja, Oulu, Taivalkoski Erkki Juhani, kunnossapitoasentaja, Oulu, Takalo-Eskola Virpi Aulikki, SAS-hoitaja, Oulainen, Tallgren Anja Kyllikki, diplomikosmetologi, Haapavesi, Tirri Riitta Helena, suunnittelija, Oulu, Toiviainen Marita Anneli, apulaisosastonhoitaja, Oulainen, Toropainen Mairit Irene, luokanopettaja, Kiiminki, Turtinen Matti Tapio, diplomi-insinööri, Yli-Ii, Turunen Jukka Tapio, rehtori, Nivala, Turunen Raili Annikki, vapaa-ajanohjaaja, Pyhäntä, Tuuliainen Lea Kaarina, Finance Manager, Martinniemi, Valkonen Kaisa Sinikka, osastosihteeri, Oulu, Vedenoja Paula Marjaana, markkinointiassistentti, Raahe, Virpiranta Ahti Ilmo Antero, luokanopettaja, Pyhäjoki, Vähäsöyrinki Aija Inkeri, osastosihteeri, Ylivieska, Ylisassi Armi Kristina, osastosihteeri, Oulu.

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan mitali

Ahmala Sirkka Aira Elisabeth, palvelusihteeri, Oulu, Aho Erkki Tapani, sähköasentaja, Oulu, Ahvenlampi Niilo Lennard, maanviljelijä, Merijärvi, Aitta Arja Lyyli Helena, henkilöstösuunnittelija, Kempele, Alapiha Hylde Elmiina, maatalon emäntä, Sievi, Eteläinen Heikki Tapani, työnjohtaja, Oulu, Filpus Jouko Veli Kullervo, työnsuunnittelija, Oulu, Haapaniemi Salme Sinikka, vastaava ohjaaja, Yli-Ii, Hannula Erkki Sakari, piiriesimies, Sievi, Hautala Eino Matias, projektinhoitaja, Raahe, Haverinen Arto Juhani, atk-suunnittelija, Kajaani, Heikkilä Kai Petri Henrikki, vanhempi konstaapeli, Haukipudas, Heikkinen Liisa Inkeri, kartoittaja, Oulu, Heikkinen Pirjo Kaarina, myyntineuvoja, Kajaani, Hourula Eija Inkeri, ravitsemistyöntekijä, Pyhäjoki, Hämäläinen Kirsi Leena Marjukka, työvoimaneuvoja, Kajaani, Ipatov Soili Marketta, toimistosihteeri, Kajaani, Jääskö Tyyne Margareetta, pesula-apulainen, Oulunsalo, Kaakinen Jaakko Olavi, vanhempi konstaapeli, Ii, Kaijala Sirkku Anneli, neuvoja, Taivalkoski, Kaipainen Markku Kalevi, vartija, Kajaani, Kaisto Sulo, kirvesmies, Yli-Ii, Karjalainen Tiina Tarja Hillevi, kirjanpitäjä, Oulu, Kauppi Helena Anneli, tienpidon assistentti, Kempele, Klemetti Kauko Ensio, myyntipäällikkö, Kuusamo, Koivunen Kari Juhani, TR-vastaava/ostaja, Oulu, Korhonen Arja Iiris, toimistosihteeri, Kajaani, Korhonen Eija Tuulikki, yritysneuvoja, Kuusamo, Kortetjärvi Aimo Antero, seurakuntamestari, Taivalkoski, Kotasaari Maila Kaarina, verosihteeri, Muhos, Lahtela Tommi Teemu Ensio, vanhempi konstaapeli, Kiiminki, Lapinoja Pertti Fredrik, vanhempi rikoskonstaapeli, Raahe, Lehikoinen Liisa Helena, neuvoja, Nivala, Lehtosaari Jaana Elina, opintoasiainsihteeri, Oulu, Leppälä Lea Päivi Helena, toimistosihteeri, Kiiminki, Liuska Ari Matti, vanhempi konstaapeli, Ylivieska, Lohvansuu Paavo Ilmari, maanviljelijä, Pudasjärvi, Luiro Liisa Marjatta, työkykykoordinaattori, Oulu, Lundberg Marja Riitta Sinikka, toimistosihteeri, Kajaani, Luokkanen Marjo Katarina, kulttuurisihteeri, Pyhäjoki, Löfbacka Taito Juhani, datarunkoverkkoasentaja, Ylivieska, Löllö Alvi, maanviljelijä, Sievi, Mankinen Matti Sakari, työnjohtaja, Raahe, Mannila Ritva Kaarina, toimistosihteeri, Kempele, Mehtälä Pauli Nikolai, pienviljelijä, Merijärvi, Moilanen Erkki Tapio, hankintaesimies, Kajaani, Myllykoski Tauno Matias, maanrakennusmies, Siikalatva, Mällinen Seija Anneli, vastaava ohjaaja, Tyrnävä, Niskajärvi Eila Helena, henkilöstösihteeri, Oulu, Ohtonen Elina Anneli, rahoitusneuvoja, Kajaani, Paananen Soili Tellervo, toimistosihteeri, Hirvas, Paavola Anita Irene, tuotevalmistaja, Haapavesi, Pajulampi Eine Kylllikki, emäntä, Taivalkoski, Petäjistö Rauno Ensio, maanviljelijä, Sievi, Pieniniemi Olavi Jalmari, pienviljelijä, Pudasjärvi, Pihkala Juha Pekka, markkinoinnin asiantuntija, Oulu, Pikkarainen Maire Tellervo, neuvoja, Siikalatva, Pulliainen Aino, eläkeläinen, Muhos, Putila Pekka Juhani, sähköasentaja, Oulainen, Raappana, Päivi Tellervo, taloussihteeri, Oulu, Ranta Pertti, Mela-asiamies, Muhos, Rautiainen Arja Kyllikki, toimistosihteeri, Sotkamo, Rautio Kaisu Inkeri, perhetyönohjaaja, Raahe, Rautioasu Väinö, maanviljeljä, Sievi, Remes Rauha Annikki, opettaja, Oulunsalo, Riippa Ilkka Petri Päiviö, vanhempi konstaapeli, Tyrnävä, Rusila, Veikko Juhani, työsuhdepäällikkö, Raahe, Ryymin Pekka Aatos, neuvoja, Kärsämäki, Saartoala Vilho Tapani, vanhempi konstaapeli, Reisjärvi, Santaholma Heli Marjukka, verovalmistelija, Oulu, Savolainen Ossi Pietari, seminologi, Ristijärvi, Sievilä Tuula Helena, ruokapalveluesimies, Merijärvi, Siipilehto Ahti Henrikki, maanviljelijä, Merijärvi, Sillanpää Anneli Margit, toimistosihteeri, Kiiminki, Snicker Pertti Tapani, putkimies, Liminka, Somero Armas Anselmi, maanviljelijä, Sievi, Stenbäck Raija Kaarina, järjestelmäasiantuntija, Raahe, Säkkinen Maire Aino Elina, taloussihteeri, Kajaani, Taanila Seppo Kalevi, verosihteeri, Oulainen, Tapanila Pirjo Maarit, viestintäsihteeri, Oulu, Tihinen Maija Kyllikki, toimistosihteeri, Oulu, Tornberg Maarit Hannele, työvoimaohjaaja, Kuusamo, Tuovinen Aarne Antero, maanviljelijä, Kärsämäki, Tölli Pirkko Kaarina, myyjä, Oulunsalo, Vaihoja Pauli Antero, kuluttajaneuvoja, Raahe, Vierimaa Marja-Liisa, lähihoitaja, Alavieska, Viitamaa Marja Riitta Tuulikki, tienpidon assistentti, Ylivieska, Vikstedt Rauni Johanna, kotiapulainen, Oulunsalo, Vilppola Paula Helena, neuvoja, Kempele, Virkkunen Mauri Kalevi, laatuteknikko, Pyhäjoki, Vuoti Pentti Tapio, konduktööri, Oulu, Ylilauri Seija Anneli, toimistosihteeri, Tyrnävä.

Suomen Valkoisen Ruusun mitali

Gallén Pentti Antero, aluepäällikkö, Oulainen, Haapakari Terttu Mirjam, myyjä, Oulu, Heikkinen Esko Antero, aterioiden kuljettaja, Tyrnävä, Kallio Pekka Tapani, vartija, Ylivieska, Kallovaara Leena Maria, konttorityöntekijä, Kempele, Koivukangas Pentti, automaatioasentaja, Kiiminki, Koppinen Paavo Einari, vuorotyönjohtaja, Raahe, Korhonen Merja Hannele, kokki, Vuokatti, Kumpulainen Pirjo Anneli, myyjä, Pyhäjärvi, Kärkkäinen Sirkku Anne Marketta, avustaja, Kajaani, Laine Hilkka Marjatta, kassamyyjä, Kuusamo, Liuski Eero Olavi, ohjaaja, Sotkamo, Löthman Jarmo Kalevi, kunnossapitoasentaja, Oulu, Metso Esa Toivo Antero, laitosmies, Raahe, Myllylä Riitta Liisa, laskuntarkastaja, Oulu, Niskanen Kari Juhani, rakennusmies, Kiiminki, Nurkkala Kaija, havaitsija, Siikajoki, Ohtonen Maria Anneli Kaarina, menekinedistäjä, Kajaani, Perttula Pekka Mikko Juhani, laitosmies, Oulainen, Pietilä Matti Ilmari, tarkastaja, Pyhäjoki, Pikkarainen Markku Tapani, istrumenttiasentaja, Raahe, Putkonen Voitto Kalervo, ratatekninen työntekijä, Kajaani, Raappana Pirjo Ritva Hannele, tilineuvoja, Oulu, Rautiainen Pirkko Anneli, avustaja, Kajaani, Ronkainen Esa Juhani, rakennustarvikemyyjä, Kuusamo, Siira Kerttu Anneli, myyjä, Utajärvi, Sorsa Pirkko Sinikka, avustaja, Kajaani, Särkelä Eeva-Liisa, laskuttaja, Oulu, Tornio Sari Ellen, kirjastosihteeri, Lumijoki, Valtanen Seppo Arvid, uunimies, Raahe.