Ku­nin­gas Lear palaa Kan­sal­lis­oop­pe­raan

Aulis Sallisen Kuningas Lear -ooppera palaa Suomen kansallisoopperan ohjelmistoon.Kertomus vallasta, vanhenemisesta ja tuhosta saa uusintaensi-iltansa 12.

Aulis Sallisen Kuningas Lear -ooppera palaa Suomen kansallisoopperan ohjelmistoon. Kertomus vallasta, vanhenemisesta ja tuhosta saa uusintaensi-iltansa 12. syyskuuta. Teos esitetään kuusi kertaa.

Kuningas Lear sai kantaesityksensä Kansallisoopperassa syksyllä 2000 ja herätti laajaa kansainvälistäkin huomiota. Ensi-iltaa oli seuraamassa suuri määrä ulkomaisia kriitikkoja.

Nimiroolin laulaa tänäkin syksynä Matti Salminen ja hänen kolmena tyttärenään nähdään Taina Piira, Satu Vihavainen ja Lilli Paasikivi. Muissa rooleissa ovat muiden muassa Jorma Hynninen, Aki Alamikkotervo ja Sauli Tiilikainen.

Oopperan on ohjannut Kari Heiskanen, lavastuksesta ja puvuista vastaa Markku Hakuri. Syksyn esitykset johtaa Okko Kamu.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä