Kum­pa­re­las­ki­ja Minna Karhu lo­pet­taa uransa

Kumparelaskumaajoukkueen ainoa nainen Minna Karhu, 30, lopettaa 11 vuotta kestäneen kansainvälisen kilpailu-uransa loukkaantumisen takia.

Kumparelaskumaajoukkueen ainoa nainen Minna Karhu, 30, lopettaa 11 vuotta kestäneen kansainvälisen kilpailu-uransa loukkaantumisen takia. Karhu loukkasi elokuussa oikean polvensa harjoituksissa hypyn alastulossa, eikä kuntoutus ole parantanut tilannetta.

"Polveni ei kestä iskuja, joten en ole pystynyt tekemään loikkaharjoituksia tai juoksemaan. Minusta ei kannata lähteä kauteen, jos ei lumille mennessä ole kunnossa. Jos polveni olisi tähystetty, olisin päässyt vasta marraskuussa lumille", Karhu kertoo päätökseensä vaikuttaneita syitä.

Maailmancupkausi alkaa kumpareiden osalta 30. marraskuuta. Karhu kertoo miettineensä lopettamista koko kuntoutusajan. Tulevan kauden MM-kisat innostivat Karhua jatkamaan, mutta toisaalta hän tajusi tilanteen karuuden.

"En halua laskea sijoista 13-20. Tällä aikataululla ei olisi päässyt tuota parempaan kuntoon. Olo nyt tietenkin haikea, mutta samalla helpottunut."

Karhu myöntää, että kun hän loukkasi ensimmäistä kertaa saman polvensa kaudella 1998-99 tilanne oli vaikeampi. Hän oli tuona kautena voittanut lukuisia osakilpailuja ja oli noussut ennakkosuosikiksi kauden MM-kisoihin. Ristisiteen katkeaminen lopetti Karhun voittokulun.

"Nyt olen sisäistänyt asian paremmin, enkä putoa tyhjän päälle", kesällä kauppatieteiden maisteriksi valmistunut helsinkiläinen kertoo.

Minna Karhu voitti uransa aikana mm. nuorten maailmanmestaruuden Pyhätunturilla vuonna 1990 ja kuusi maailmancupin osakilpailua. Karhu laskeekin uransa kohokohdaksi ensimmäisen cupin osakilpailuvoittonsa Kanadan Mt. Tremblantissa tammikuussa 1996.

"Hienoja kokemuksia löytyy monia mm. Lillehammerin olympiakisoista ja maailmancupjoukkueesta. Kyllä nämä 11 vuotta ovat kannattaneet, sillä olen ollut etuoikeutettu saadessani tehdä juuri sitä, mitä olen halunnutkin tehdä."

Karhu on ollut miehisessä lajissa itsenäinen kulkija. Hän opiskeli aikoinaan markkinointia Utahin yliopistossa ja rahoitti opintonsa mm. gladiaattori-kilpailun voittorahoilla. Karhu oli nuoresta pitäen tottunut toimimaan omin päin, joten ainoan naisen osa maajoukkueessa ei tuntunut hänelle millään lailla oudolta.

Lajiaan Karhu ei jätä kokonaan, sillä hän aikoo todennäköisesti ottaa osaa kansallisiin kilpailuihin ja on kiinnostunut tuomari- ja valmennustehtävistä.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä