Uuden kuluttaja-asiamiehen nimitys siirtyy ensi viikon torstaihin. Asian esittelee valtioneuvostossa ulkomaankauppaministeri Jari Vilén (kok.), jolle kuuluvat myös kuluttaja-asiat.
Kuluttaja-asiamiehen virkaa ovat hakeneet Kuluttajavirastosta johtajat Anja Peltonen ja Marita Wilska, lainsäädäntöneuvos Ilkka Harju valtiovarainministeriöstä sekä kuluttajavalituslautakunnan puheenjohtaja Pauli Ståhlberg.
Nimitysasia on siirtynyt mm. sen vuoksi, että virkaa hakeneille on järjestetty heidän johtajanominaisuuksiaan mittaavia soveltuvuuskokeita. Myös Vilénin kiireinen aikataulu on omalta osaltaan viivästyttänyt nimitystä.
Kuluttaja-asiamiehen virka tuli avoimeksi, kun viran edellinen haltija Erik Mickwitz siirtyi tämän kuun alusta suomenruotsalaisten kansankäräjien pääsihteeriksi.