KSML: Paine ke­sä­ajas­ta luo­pu­mi­seen kasvaa Eu­roo­pan par­la­men­tis­sa, myös Soini heit­täi­si kel­lo­jen siirron ro­mu­kop­paan

Europarlamentaarikko Henna Virkkunen (kok.) sanoo Keskisuomalaisen haastattelussa, että saksalainen parlamentaarikko Herbert Reul on kerännyt meppien nimiä aloitteeseen, jolla halutaan vauhdittaa kesäajasta luopumista.

Suomi siirtyy ensi yönä kesäaikaan, kun kelloja siirretään kello kolmelta aamulla tunnilla eteenpäin.
Suomi siirtyy ensi yönä kesäaikaan, kun kelloja siirretään kello kolmelta aamulla tunnilla eteenpäin.
Kuva: Joel Karppanen

Paine kesäajasta luopumiseen kasvaa Euroopan parlamentissa, kertoo Keskisuomalainen.

Europarlamentaarikko Henna Virkkunen (kok.) sanoo lehden haastattelussa, että saksalainen parlamentaarikko Herbert Reul on kerännyt meppien nimiä aloitteeseen, jolla halutaan vauhdittaa kesäajasta luopumista.

Virkkusen mukaan mitään läpimurtoa ei ole kuitenkaan tapahtumassa, koska Euroopan komissio ei halua tehdä esitystä, jolla kellojenkääntämisdirektiivistä luovuttaisiin.

Virkkusen mukaan kesäajasta luopumisesta on järjestetty kolmen valiokunnan yhteiskuuleminen. Muutoksesta on myös käyty täysistuntokeskustelu asiasta vastaavan komissaari Violeta Bulcin kanssa Strasbourgissa viime vuonna.

–  Lisää painetta tarvittaisiin, että asia etenisi. Jäsenmaiden ja kansalaisten pitäisi myös aktivoitua, jos ovat sitä mieltä, että direktiivistä voisi luopua. EU-parlamentissa ainakin tällä hetkellä me kesäajan kriitikot olemme vähemmistössä, Virkkunen sanoo lehdelle.

Soini: Turhaa sääntelyä

Ulkoministeri Timo Soinin (ps.) mukaan kellojen siirtely on yksi esimerkki turhasta sääntelystä. Soini sanoo tiedotteessa, että kellojen siirtely on tyyppiesimerkki siitä, että "pöhkössä kompromississa kaikki saavat sen, jota kukaan ei tahdo". Hän muistuttaa, että muun muassa unitutkijat kyseenalaistavat siirtojen hyödyt.

Soini toivoo, että kellojen siirtäminen passitetaan historian romukoppaan.

- EU juhlii Roomassa niin sanottua menestystarinaansa. Annetaan kansalle jotakin kaikkia koskettavaa ja hyödyllistä, Soini sanoo.

Soini on tällä hetkellä maakuntakierroksella Vihdissä, Mäntsälässä, Vantaalla ja Espoossa.

Kelloja tunnilla eteenpäin

Suomi siirtyy ensi yönä kesäaikaan, kun kelloja siirretään kello kolmelta aamulla tunnilla eteenpäin. Sama muutos tehdään myös muissa EU-maissa, joten Suomen aikaero esimerkiksi Ruotsiin pysyy samana. Venäjällä noudatetaan pysyvästi talviaikaa.

Seuraavan kerran kellon viisareihin kosketaan lokakuun viimeisenä sunnuntaina, kun kelloja siirretään tunnilla taaksepäin.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä