Keskusrikospoliisi varoittaa pimeillä lääkemarkkinoilla Genotropin-nimikkeellä myytävästä kasvuhormonista. Kasvuhormoni on erittäin todennäköisesti väärennettyä ja voi sisältää terveydelle haitallisia aineita.
Pakkauksen tietojen mukaan ampullit on valmistanut lääketehdas Pharmacia. Poliisin alustavissa tutkimuksissa on selvinnyt, että ampullit eivät ole peräisin Pharmacian tuotantolinjalta. Väärennökset ovat taitavasti tehtyjä.
Kasvuhormonit löytyivät joulukuun puolivälissä Jyväskylässä tehdyssä kotietsinnässä, joka liittyy jo aiemmin julkistetun doping-rikoskokonaisuuden tutkintaan.
Takavarikoitujen valmisteiden joukossa tavattiin lasisia kaksoiskammio-ampulleja, joissa merkintöjen mukaan pitäisi olla 16 kansanvälistä yksikköä Genotropin -kasvuhormonia. Ampullissa on valmistajaksi merkitty Pharmacia.
Lasiset ampullit ovat noin 7 cm korkeita ja halkaisijaltaan noin 1 cm. Ampullin yläosassa on ns. kuiva-aine ja alaosassa neste ja näiden välissä kuminen tulppa.
Lasiseen ampulliin on liimattu läpinäkyvä muovinen etiketti, jossa on seuraavat tiedot: Genotropin, (somatropin (rDNA origin) for injection), 16 IU, 0,5 ml + 5,3 mg, PHARMACIA. Etiketin toisella reunalla on tekstit: exp. 12.04, batch nr:4456 ja toisella sivulla 4467-713 (+2-+8 C).
Poliisi on jo aiemmin takavarikoinut useammassa erässä suuria määriä laittomia lääkeaineita ja hormoneita. Niiden joukossa on ollut muun muassa Testen 250 —nimisiä intialaista alkuperää olevia lasisia 2 ml:n testosteroniampulleja, joita on kaupattu pimeillä markkinoilla. Aineen on kerrottu aiheuttaneet käyttäjille lihastulehduksia.
Poliisi on rikostutkinnan yhteydessä vanginnut perjantaina jyväskyläläisen mieshenkilön. Aiemmin jutun vuoksi on ollut vangittuna viisi henkilöä, jotka on sittemmin vapautettu.
KRP:n varoitus koskee vain laitonta hormonikauppaa.