Kroatia när­käs­tyi am­pu­ma­vä­li­koh­tauk­ses­ta

Kroatia vaatii Jugoslavialta anteeksipyyntöä maiden rajalla Tonavalla sattuneen ampumavälikohtauksen takia.

Kroatia vaatii Jugoslavialta anteeksipyyntöä maiden rajalla Tonavalla sattuneen ampumavälikohtauksen takia.

Kroatti- ja serbilähteiden mukaan Jugoslavian armeija tulitti kroaattiryhmää, joka oli veneillä kiistanalaisen Sarengradska Adan saaren vesillä. Molemmat maat katsovat Tonavan saaren kuuluvan alueeseensa.

Kukaan ei haavoittunut tulituksessa, mutta armeija pidätti kroaatit - joiden joukossa oli paikalliskuvernööri ja useita kaupunginjohtajia - useiksi tunneiksi.

Anteeksipyyntöä vaatinut pääministeri Ivica Racan kuvasi tapausta pahimmaksi välikohtaukseksi sitten vuonna 1995 päättyneen sodan.

Ilmoita asiavirheestä