Kris­ti­na Smi­gu­nin do­ping­tes­tauk­ses­sa vir­hei­tä

Maailman antidopingtoimiston WADA:n puheenjohtaja Dick Pound ihmettelee, miksi virolaisen hiihtäjän Kristina Smigunin dopingtestin tutkinut labora

Maailman antidopingtoimiston WADA:n puheenjohtaja Dick Pound ihmettelee, miksi virolaisen hiihtäjän Kristina Smigunin dopingtestin tutkinut laboratorio ei huomannut testiä käsitellessään, että kyseessä oli naisen antama tulos, jolloin jo A-näyte olisi ollut negatiivinen.

"Suurimmat virheet, jotka testissä tapahtuivat olivat ensinnäkin se, ettei laboratorio huomannut kyseessä olevan naisurheilijan testistä ja toiseksi se, että laboratorio julkisti A-näytteen tuloksen", Pound sanoi.

Samaa mieltä oli myös WADA:n toimitusjohtaja Harri Syvälmi.

"Jos FIS:n (Kv. Hiihtoliitto) laboratorio olisi huomannut, että se on naisen antama testi, A-näyte olisi todettu negatiiviseksi jo testausvaiheessa", Syväsalmi sanoi.

Smigunin todettiin A-näytteen perusteella käyttäneen nandrolonia, mutta B-näytteen mukaan hiihtäjä ei ollut syyllistynyt dopingiin.

Ilmoita asiavirheestä