Kris­tian Smeds ohjaa Hel­sin­gis­sä vuosien tauon jälkeen

Tuntematon sotilas on Kristian Smedsin ensimmäinen ohjaus Helsingissä seitsemään vuoteen. Samalla se on hänen debyyttinsä Suomen kansallisteatterissa.

Tuntematon sotilas on Kristian Smedsin ensimmäinen ohjaus Helsingissä seitsemään vuoteen. Samalla se on hänen debyyttinsä Suomen kansallisteatterissa.

Vuonna 1995 Teatterikorkeakoulusta ohjaajaksi valmistunut Smeds perusti helsinkiläisen Teatteri Takomon 1996. Hän oli teatterin taiteellinen johtaja vuoteen 2001 asti.

Smeds suivaantui siihen, ettei Helsingistä löytynyt Takomolle pysyvää tilaa ja lähti Kajaaniin johtamaan kaupunginteatteria vuoteen 2004 saakka.

Vuodesta 2005 hän on työskennellyt Baltiassa. Smeds on perustanut yhdessä Ville Hyvösen ja Eeva Bergrothin kanssa kansainvälisen teatteriryhmän Smeds Ensemblen. Kansallisteatteri on ryhmän yhteistyökumppani vuosina 2008--2009.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä