Kreikka on menettämässä viimeisetkin sympatiapisteet tempoilevan politiikkansa takia.
EU ja erityisesti euromaat ovat kuukausikaupalla tehneet töitä euroalueen ja Kreikan pelastamiseksi. EU-maiden parlamenteissa on käyty kiivaita keskusteluja Kreikan avun tarpeellisuudesta ja taivuttu lopulta tukemaan. Kreikkalaiset eivät tunnu arvostavan muiden pyrkimyksiä.
Pääministeri Georgios Papandreou käänsi selän auttajille, kun kertoi alkuviikosta, että viimeisimmästä EU:n ja IMF:n hätäapupaketista järjestetään kansanäänestys. Tieto tuli muille EU-maille yllätyksenä ja pyytämättä.
Pääministeri on joko menettänyt otteensa tai yrittää saada kapinoivat kansalaiset järkiinsä ja hyväksymään lainapaketin ehdot. Kreikka on vain kangerrellen toteuttanut
aiempien tukipakettien ehtoja.
Sisäpoliittinen tilanne on kriittinen, ja maassa on jatkuvasti mielenosoituksia. Kansalaiset ovat pettyneitä poliittiseen johtoon. Ilmeistä on, että pääministerin ehdotus kansanäänestyksestä on vain keino saada perjantaina parlamentin luottamus.
Oireellista on, että kansanäänestysuutista seurasi tieto maan sotilasjohdon vaihtamisesta. Vaihdoksen yhteys poliittiseen tilanteeseen on kiistetty. Tilanne on kuitenkin herkkä.
Mielipidemittausten mukaan enemmistö kreikkalaisista vastustaa hätäapupaketin hyväksymistä, riippumatta siitä, miten kansanäänestyksen kysymys muotoillaan.
Kansanäänestyksen kielteinen tulos merkitsisi käytännössä Kreikan irrottautumista euroalueesta. Seuraukset olisivat tuhoisat, sillä maa joutuisi hetkessä maksukyvyttömyyden tilaan.
Pelätty dominovaikutus leviäisi muihin pahasti velkaantuneisiin euromaihin, kuten Italiaan ja Espanjaan. Se tietäisi pahimmillaan eurotarun loppua.
Tilanne on EU-maille äärimmäisen kiusallinen. Demokraattinen yhteisö ei voi kieltää kansanäänestystä, vaikka se olisi kuinka epätoivottava.
Markkinat puolestaan reagoivat voimakkaasti ja pörssikurssit aaltoilevat. Epävarmuus jatkuu, sillä kansanäänestys järjestetään todennäköisesti vasta joulukuussa.
Kreikan poukkoilu on vaarallista riskipeliä, juuri kun talouskriisin ratkaisuissa nähtiin viimeviikkoisten EU-huippukokousten jäljiltä jo pilkahdus valoa.
Läntisiä teollisuusmaita uhkaava taantuma otti askeleen taaksepäin. Kreikkalaisten kiittämättömyys pääsi kuitenkin yllättämään ja taantuma vaanii taas ovella.
Kreikkalaiset eivät näytä ymmärtävän, että heitä kohtaan on oltu varsin pitkämielisiä. Kreikkaa on vaikea auttaa, jos se panee itse koko ajan kapuloita rattaisiin.
Kreikan toimet ovat herättäneet EU-maissa pidäteltyä raivoa. Pääministeri Jyrki Katainen (kok.) ja valtiovarainministeri Jutta Urpilainen (sd.) eivät juuri ole peitelleet turhautumistaan. Kreikan toimet uhkaavat suistaa euroalueen raiteiltaan. Kansanäänestys vain vetkuttaa ja pitkittää toimia, jotka Kreikalla ovat vääjäämättä edessään.