Raahe
Kun Seppo Rytivaara oli lähdössä ensimmäistä päivää töihin, oli soitettava appiukolle. Tämä neuvoi puhelimitse nuorelle miehelle, kuinka kravattisolmu tehdään. Nyt 20 vuotta myöhemmin Rytivaara osaa tehdä solmun vaikka unissaan.
Seppo Rytivaara laskee omistavansa yhteensä 68 kravattia. Oikeastaan lukumäärä on 69, mutta veli lainasi hautajaisia varten mustan solmion, eikä sitä ole sen jälkeen näkynyt. Rytivaara korostaa, ettei hän ole mikään solmioiden kerääjä, mutta kun niitä on 20 vuotta jokaisena arkipäivänä käyttänyt ja on luonteeltaan pihi, niin pois ei ole tullut heitettyä kuin muutama pahasti kulunut tai likaantunut kravatti.
Ensimmäistä kertaa Rytivaara muistelee käyttäneensä kravattia ylioppilasjuhlissaan. Tuon 70-lukulaisen äärettömän leveän luomuksen hän on jo heittänyt pois. Vakituiseksi kravatin käyttö tuli hänen lähdettyään pankkialalle.
"Pankissa on aina ollut tapana käyttää kravattia. Konservatiivinen työnantaja edellyttää konservatiivista pukeutumista. Tuskin asiakkaat kauhistuisivat, vaikka kravatin heittäisi pois, mutta tuohan se tiettyä arvokkuutta ja vaikutusvaltaa ja viestittää luotettavuudesta", Rytivaara miettii.
Tottunut kravatinkäyttäjä tietää, ettei solmio itsessään ahdista. Sitä vastoin paidan kaulus ahdistaa, jos se on liian pieni. Silti Rytivaara myöntää ottavansa työpäivän jälkeen kotiin tultuaan kravatin ensimmäiseksi pois. Vapaa-ajallaan hän käyttää kravattia aniharvoin.
Solmioneula estää soppatahroilta
Rytivaaran solmiovarastosta ei löydy ainuttakaan räväkkää kravattia, ellei niiksi laske paria kirkkaan vihreää ja sinistä silkkisolmiota 1980- ja 1990-lukujen taitteesta. Hylättyjen solmioiden telineestä löytyy myös kymmenisen neulottua solmiota, joita nykyään ei enää käytetä. Samaten yhteen aikaan muodikkaat kapeat nahkasolmiot odottavat mahdollista toista tulemistaan.
Kravattiostoksilla Rytivaaraa ei kovinkaan usein nähdä. Suurimman osan kravateistaan hän saanut lahjoina vaimolta, perheeltä, sukulaisilta ja ystäviltä sekä tuliaisiksi ulkomailta. Kymmenisen kappaletta on tullut liikelahjoina.
"Liikelahjaksi olen saanut esimerkiksi Säästöpankin solmion, mutta kun logo on siinä keskellä, niin sitä ei oikein voi käyttää kuin liivipuvun kanssa, vaikka muuten komea solmio onkin", myhäilee Raahen Seudun Osuuspankin toimitusjohtaja.
Kravatin kanssa Rytivaara käyttää nykyään aina solmioneulaa. Tapa ei ole mitään snobbailua, vaan käytännön sanelema juttu.
"Vaikka se vitsiltä kuulostaakin, niin kravatti oikeasti meni usein ennen ruokakuppiin ja lautaselle. Pari solmiota piti heittää sen takia poiskin, kun silkkiä on niin vaikea saada puhtaaksi."