Pariisissa alkaa tänään 13 Afrikan maan huippukokous, jossa käsitellään maanosan köyhyyden voittamiseksi tehtyä kehitysohjelmaa.
Kokouksessa pyritään täydentämään aiemmin tehtyä suunnitelmarunkoa. NEPAD-ohjelman avulla pyritään estämään Afrikan ajautuminen syvemmälle köyhyyden ja konfliktien kurimukseen kehittämällä muun muassa vastuullista hallintoa ja pyrkimällä kestävään kehitykseen.
Alun perin Nigerian, Etelä-Afrikan, Senegalin ja Algerian johtajien esittelemän suunnitelman vahvuutena on pidetty muun muassa sitä, että se perustuu Afrikan maiden omiin ajatuksiin velkojamaiden painostuksen sijasta. Lisäksi NEPAD on saanut kannattajikseen mm. Britannian pääministerin Tony Blairin ja Ranskan presidentin Jacques Chiracin, joiden odotetaan puhuvan sen puolesta tulevassa rikkaiden teollisuusmaiden G8-ryhmän kokouksessa.
Afrikan maiden johtajat ovatkin kokoontuneet Pariisiin juuri Chiracin kutsumina. Myös Chirac osallistuu neuvotteluihin suunnitelman kehittämisestä.
Kokoukseen osallistuvat muun muassa Nigerian presidentti Olusegun Obasanjo, Egyptin presidentti Hosni Mubarak ja Kenian presidentti Daniel arap Moi. Etelä-Afrikkaa edustaa varapresidentti Jacob Zuma.