Tommi Aholan valmentajana kahdella pelikaudella toiminut Jerry Ruhanen on pahoillaan sekä salibandyn että kärynneen urheilijan puolesta. Ruhasen mukaan Ahola on henkeen ja vereen pelimies, ja tapahtunut ottaa varmasti lujille.
"Hän elää niin täysin salibandyn ehdoilla, että opiskelutkin ovat jääneet. Aholalla on aina ollut kova halu menestyä ja niin hän on tehnytkin. En tiedä mitä lie miettinyt, kun on tällaiseen sekaantunut", Ruhanen pahoittelee.
"Olen yrittänyt tuloksetta tavoittaa Aholaa viime päivinä ja kun kuulin kärystä, tuli paha epäilys kenestä on kysymys. Luulin kuitenkin, että kyseessä olisi ollut joku lääkeainerikkomus."
Tommi Ahola pelasi Oulun Luistinseurassa kaudet 2000-2002 sekä 2003-2004. OLS:n valmentajaksi vahvasti ehdolla olevan Ruhasen mukaan seura on käynyt Aholan kanssa neuvotteluja ensi kaudesta Oulussa.
"Katsotaan nyt mitä on tapahtunut ja mitä tästä seuraa, mutta meillä pelaamisen kanssa voi olla vähän niin ja näin. Kova vahvistus hän kyllä olisi", Ruhanen muotoilee varovasti.
Hänen mielestään sen paremmin lajin kuin seurankaan julkisuuskuva ei suvaitse mitään käryjä.
"En tiedä huumeista mitään, mutta pahaltahan kannabis kalskahtaa. Salibandy on nuorekas laji ja mukana pyörii paljon junnuja, jotka palvovat esikuviaan. Voi olla, että OLS:n imagolle tällainen on liikaa", Ruhanen sanoo.
Sekavia muistikuvia kaverin synttäreiltä
Tommi Ahola kertoo kokeilleensa kannabista kerran aikaisemmin, vuonna 1998. Positiiviseen testitulokseen johtanut toinen kerta oli SSV-Josba -ottelua edeltävänä iltana, 3. maaliskuuta 2005 kaverin syntymäpäiväjuhlien jatkoilla.
"Baari-illan jälkeen päädyin jatkoille. Tästä eteenpäin muistikuvat ovat jokseenkin sekavat. Aamulla oli todella huono olo. Myöhemmin ystäväni kertoivat, että olin käyttänyt kannabista. Itselläni on asiasta vain hämäriä muistikuvia", Ahola kertoo Urheilulehden verkkosivuilla.
Hän vakuuttaa, ettei jatkoilla ollut muita liigapelaajia ja kiistää spekulaatiot huumeongelmastaan.
Hänen mielestään jatkuvasti kannabista käyttävä ihminen ei voisi pelata salibandya huipputasolla.
Salibandyliitto painostanut
Ahola sanoo halunneensa rauhoittaa tilanteen, vaikka Salibandyliitosta häntä on patistettu tulemaan esiin.
"Minulla on sellainen tunne, että liitto haluaa vain pestä kätensä puhtaaksi."
Rangaistuksensa hän aikoo kuitenkin kärsiä mukisematta, harjoitella kesän normaalisti ja palata kentälle heti, kun mahdollista. Lähipäivinä Ahola joutuu selvittämään asiaa myös poliisin kanssa.