Kouvolan epäiltyjen lapsensurmien kuulustelut jatkuvat poliisin mukaan ensi viikolla.
"Tämä on sen verran järkyttävää äidille, joten esitutkinta on vasta alkutekijöissä, kuvaa tutkinnanjohtaja", rikoskomisario Jukka Otranen Kymenlaakson poliisista.
Hänen mukaansa alustavat kuulemiset tukevat olettamaa äidin syyllisyydestä, vaikka äiti ei ole tunnustanut tekoa. Tutkinta jatkuu epäiltyinä lapsensurmina, joista rangaistusasteikko on neljästä kuukaudesta neljään vuoteen vankeutta.
Myöskään surmattujen lasten isää ei ole vielä kunnolla kuultu. Surmahetkellä isä ei ollut paikalla lasten kotona. Poliisi ei halua tarkemmin kertoa perhesuhteista.
"Tässä poliisikin vielä hakee askelmerkkejä tutkimuksiinsa, joten enempää tiedottamista ei ole ennen lisävalaisua", Otranen sanoo.
Edes äidin tämänhetkistä olinpaikkaa poliisi ei halua kertoa. Poliisilla ei ole myöskään tietoa, onko epäilty saanut ammattiapua ennen surmia.
Lasten tarkempi kuolinaika selvinnee ensi viikolla oikeuslääketieteellisessä tutkimuksessa.
Surmansa saaneista tytöistä toinen oli kolmevuotias ja toinen viisi kuukautta.