Kou­lu­po­lii­sil­le hyvää pa­lau­tet­ta Turussa

Koulupoliisitoiminnasta on Turussa saatu myönteistä palautetta.

Koulupoliisitoiminnasta on Turussa saatu myönteistä palautetta. Luostarivuoren lukion 1–2-luokkalaisille tehdystä kyselystä ilmenee, että poliisien käynnit koulussa muistetaan hyvin, käyntejä pidetään hyödyllisinä ja niitä toivotaan lisää. Lukiolaiset toivovat erityisesti liikennetietoutta.

Tutkimuksen tehnyt vanhempi konstaapeli Arto Hämäläinen esitteli tutkimuksen tuloksia Turussa tiistaina Länsi-Suomen läänin koulupoliisien neuvottelutilaisuudessa. Koolla oli viitisenkymmentä koulupoliisia eri puolilta lääniä.

Koulupoliisin vaikuttavuutta ei ole aiemmin tutkittu.

Koulupoliisitoiminta ei ole lakisääteistä, joten kaikissa kunnissa sitä ei ole. Turku on edelläkävijä: ensimmäiset koulujen nimikkopoliisit aloittivat toimintansa jo vuonna 1981. Tällä hetkellä vapaaehtoista tehtävää hoitaa 26 poliisia.

Nimikkopoliisit käyvät kouluissa useamman kerran vuodessa puhumassa poliisin työstä, rikoksista ja niiden seurauksista.

Arto Hämäläisen mukaan suora kontakti lapsiin ja nuoriin on hyvin palkitsevaa. Työn antoisuudesta kertoo sekin, että vain harva koulupoliisiksi ryhtynyt luopuu tehtävästä.

Ilmoita asiavirheestä