Lahden käräjäoikeus katsoi torstaina kahden koulupojan syyllistyneen vamman tuottamukseen, kun heidän välintuntinahistelunsa johti opettajan kaatumiseen viime talvena.
Opettaja oli aivotärähdyksen ja kipeytyneen ranteen takia viikon sairauslomalla ja kykeni seuraavallakin viikolla pitämään vain yksittäisiä tunteja.
Rikosta pidettiin kuitenkin niin vähäisenä, että alle 18-vuotiaat syytetyt jätettiin tuomitsematta rangaistukseen.
Pojat joutuvat korvaamaan opettajalle kivusta ja särystä 400 euroa sekä maksamaan tutkimus- ja hoitokuluja liki 160 euroa ja lisäksi 1 000 euron oikeudenkäyntikulut.
Lahtelaisen yläasteen välituntinahistelu eteni oikeuteen sen takia, ettei opettaja suostunut sovitteluun. Sovittelua olivat toivoneet muun muassa pojat itse ja sosiaaliviranomaiset.
"Tappelu edellyttää
kahta osallistujaa"
Toista pojista oli kiusattu koulussa vuosien ajan, ja sama parivaljakko oli nahistellut parina päivänä ennen helmikuisia tapahtumia.
Välitunnilla toinen poika läpsäisi ohi mennessään toista päähän. Tämä tönäisi kiusaajaa pois, jolloin poika törmäsi peruuttaessaan opettajaan.
Oikeus päätteli molemmat pojat syyllisiksi opettajan kaatumiseen, sillä "tappelu edellyttää kahta osanottajaa". Kiusatulla olisi ollut muitakin puolustautumiskeinoja, vaikkapa paikalta poistuminen.
"Vastaajien on pitänyt ymmärtää, että he saattavat keskinäisellä tappelullaan aiheuttaa käytävällä oleville muille ihmisille vahinkoa", perusteli tuomioistuin.
Oikeus arvioi väkivaltarikoksen kokonaisuutena niin vähäiseksi, että pojat säästyivät rangaistukselta.
Opettaja ei pystynyt oikeudessa näyttämään, että kaatuminen olisi aiheuttanut pitkään jatkuneen päänsäryn. Siksi oikeus hylkäsi ison osan korvausvaatimuksista.
Oikeaksi korvausmääräksi arvioitiin 700 euroa, kun opettaja oli vaatinut 3 000:ta euroa. Summa soviteltiin 400 euroon, koska vastaajat olivat nuoria ja varattomia eikä heidän tarkoituksenaan ollut vahingoittaa opettajaa.