Koulun al­ka­mi­nen ra­sit­taa sekä nuoria että van­hem­pia

Koulujen alkaminen huolettaa nuoria ja heidän vanhempiaan. Nuoria kouluun menemisessä huolettaa eniten yksinjäämisen pelko, ihmissuhdeongelmat ja muut kouluun liittyvät ongelmat.

Yksinäisyyden torjumiseen tarvitaan oma-aloitteisuutta, uskallusta lähestyä koulukavereita.
Yksinäisyyden torjumiseen tarvitaan oma-aloitteisuutta, uskallusta lähestyä koulukavereita.

Koulujen alkaminen huolettaa nuoria ja heidän vanhempiaan. Nuoria kouluun menemisessä huolettaa eniten yksinjäämisen pelko, ihmissuhdeongelmat ja muut kouluun liittyvät ongelmat, ilmenee nuorien internetpalvelu Helppimestalle esitetyistä kysymyksistä.

- Kouluun ja ihmissuhteisiin liittyviä kysymyksiä tulee useita kymmeniä viikossa tähän aikaan, Helppimestan toiminnanjohtaja Marjatta Laine sanoo.

Mannerheimin Lastensuojeluliitto MLL arvelee, että vanhempia puolestaan rasittaa päivärytmin sovittaminen lasten koulunkäynnin ja oman työn välillä.

- Arki tuleen niin voimalla vastaan loman jälkeen. Siirtymätilanteet ovat melko rankkoja lapsiperheissä, psykologi Marjo Kankkonen MLL:stä sanoo.

Kankkosen mukaan nyt eletään viime vuosien tapaan vilkkainta aikaa Lastensuojeluliiton auttavissa puhelimissa.

MLL rohkaisee vanhempia jakamaan huolensa Vanhempainpuhelimessa tai -netissä toisten vanhempien kanssa. Näin voidaan ennaltaehkäistä päälle vyöryvää väsymystä.

Huolestuneisuus koulun alkamisesta näkyy myös yhteydenotoissa MLL:n Lasten ja nuorten puhelimeen ja -nettiin.

Luokkahengen rakentaminen tärkeää

Yksinäisyyden torjumiseen Helppimestan Marjatta Laine neuvoo oma-aloitteisuutta, uskallusta lähestyä koulukavereita.

- Opettajat taas voisivat alkuvuodesta satsata luokkahengen rakentamiseen. Jos koulun luokka voi hyvin, niin yksilö siellä luokassa voi yleensä myös hyvin, Laine opastaa.

Laine neuvoo koululaisten vanhempia selvittämään paikkakuntansa harrastusmahdollisuuksia, sillä niissä lapsella on hyvä mahdollisuus tutustua toisiin lapsiin.

Suunnittelija Anne Ryhänen MLL:stä kertoo, että keväisin kuudesluokkalaiset ottavat yhteyttä ja kyselevät, mitä tapahtuu yläasteelle siirryttäessä. Useat pelkäävät, että heitä kiusataan. Sama huolestuneisuus näkyy Ryhäsen mukaan heinä-elokuun yhteydenotoissa.

- Koulukiusaamisen suhteen MLL haluaa puhua siitä, että vanhemmat ottaisivat kotona esiin, mitä on kiusaaminen, mitä jos joutuu kiusatuksi ja mitä jos itse oletkin kiusaaja.

Ryhänen neuvoo lapsia kertomaan kiusaamistapauksista saman tien jollekin aikuiselle.

- Täytyisi tosiaan pitää aika matalaa kynnystä, että lapsi sillä tavalla suojelisi ja arvostaisi itseään.

Helppimesta on osoitteessa www.helppimesta.fi toimiva nuorille suunnattu sivusto, jonka yksi tärkeimmistä alueista on Kysy!-palvelu. Tänä vuonna Helppimestasta on vastattu yli tuhanteen nuorten kysymykseen. Kysymykset käsitellään yksityisesti.

Mannerheimin Lastensuojeluliiton Lasten ja nuorten puhelimen päivystysajat muuttuvat maanantaista 8. elokuuta alkaen. Uudet päivystysajat ovat maanantaista perjantaihin kello 14-20 sekä viikonloppuisin kello 17-20. Numero on 0800-120 400 (maksuton).

Vanhempainpuhelimen numero on 0600-122 77 (0,08 euroa/min.+pvm). Lastensuojeluliiton internetosoite on www.mll.fi.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä