Opetusministeriön työryhmä haluaa turvata oppilaiden oikeudet kouluterveydenhuoltoon sekä tarvitsemiinsa psykologin tai kuraattorin palveluihin.
Ryhmä esittää, että perusopetusta, lukiota ja ammattikoulutusta koskeviin lakeihin kirjataan oikeus maksuttomaan oppilashuoltoon.
Nyt oppilashuolto luvataan koululaeissa vain peruskouluikäisille ja heistäkin vammaisille ”tai muuten erityistä tukea tarvitseville” lapsille.
Uudistuksen ei pitäisi aiheuttaa kustannuksia kunnille, sillä niillä on nytkin velvollisuus palveluiden järjestämiseen. Käytännössä oppilashuollon taso vaihtelee kuitenkin huomattavasti.
Lisäksi työryhmä antaisi Opetushallitukselle oikeuden oppilashuollon tavoitteet. Kuntaliitto ei kuitenkaan ole valmis tähän ilman, että sisällöistä ensin sovitaan, sillä esimerkiksi erillinen koulupsykologin virka on pikkukunnille kallis.