Kouluja vä­hen­net­ty ja yh­dis­tet­ty

Koulujen alkaessa 11. elokuuta Oulussa aloittaa toimintansa uusi yhtenäinen peruskoulu. Oulunsuun ala-asteesta ja Kastellin yläasteesta on muodostettu Kastellin koulu, jossa toimivat luokat 1-9.

Koulujen alkaessa 11. elokuuta Oulussa aloittaa toimintansa uusi yhtenäinen peruskoulu. Oulunsuun ala-asteesta ja Kastellin yläasteesta on muodostettu Kastellin koulu, jossa toimivat luokat 1-9.

Oulu on yksi neljästä Oulun läänin kunnasta, jossa tänä syksynä aloittaa uusi yhtenäisperuskoulu. Koko läänissä näitä kouluja on jo 22. Kysymys on perusopetuksen rakenteellisesta uudistuksesta, jossa oppilaitosten toimintaa pyritään keskittämään.

Oulun läänissä on lakkautettu yhteensä 16 vuosiluokkien 1-6 koulua.

Yhtenä syynä keskittämiseen ovat vähenevät oppilasmäärät. Oulun läänissä peruskoulun aloittavien oppilaiden määrä näyttää jääneen pysyvästi alle 6 000:n. Ekaluokkalaisia on noin 5 760 ja esiopetuksessa aloittavia muutama kymmenen vähemmän.

Oulun kaupungin kouluissa opintiensä aloittaa 1 300 ekaluokkalaista. Heitä on noin sata vähemmän kuin viime syksynä.

Oulun läänissä lukion aloittavia on tänä syksynä 3 400 ja ammatillisissa oppilaitoksissa aloittavia 4 250.

Kaikki läänin lukiot ottavat käyttöön uudet opetusohjelmat eli uudet oppimistavoitteet kaikkien aineiden osalta. Ammatillisissa oppilaitoksissa valmistaudutaan näyttötutkintoihin, jotka on otettava käyttöön viimeistään syksyllä 2006.

Koska kaikki opiskelupaikan saaneet eivät ota sitä vastaan, paikkoja on vielä vapaina niin lukioissa kuin ammatillisissa oppilaitoksissakin. Opiskelupaikatta jäänyttä kehotetaan ottamaan mahdollisimman pian yhteyttä suoraan oppilaitokseen.

Ilmoita asiavirheestä