Suomen koulujen opetusohjelmissa on suuri periaatteellinen puute: opetusohjelmissa ei ole lainkaan kiinnitetty huomiota ihmisoikeuskysymyksiin.
Tämä asia nousi esiin yhtenä suomalaisongelmana ihmisoikeuskysymyksissä Ihmisoikeudet 2000-luvulla -teoksen julkistamistilaisuudessa.
Ihmisoikeusliiton pääsihteeri Kristiina Kouros harmitteli, että ihmisoikeuskysymykset kouluopetuksessa ovat täysin opettajien aktiivisuuden varassa.
Hän nosti esiin useita muitakin alan ongelmia Suomessa. Suhtautuminen romaneihin ja saamelaisiin on suomalaisten keskuudessa edelleen usein kielteinen. Asialle ei kuitenkaan tehdä mitään.
Kouros ihmetteli esimerkiksi sitä, että meillä saatetaan päivitellä intiaanien kohtelua Yhdysvalloissa. Kuitenkaan ei muisteta, että vielä 1950-luvulla saamelaisia kohdeltiin Suomessa aivan samalla tavoin intiaaneja Amerikassa.
Kouros toi erityisesti esiin prostituution edistämisen. Hän muistutti Suomeen sitoutuneen estämään naisten hyväksikäyttöä ja prostituutiota. Silti lehdissä on seksipalvelumainoksia ja tästä alasta kertovissa jutuissa jopa huoratalojen osoitteita.
Ihmisoikeus 2000 -teos (Ihmisoikeusliitto ja Edita) on mittava kooste ihmisoikeuksiin liittyvästä lainsäädännöstä, sopimuksista ja muista asiakirjoista.
Mittaa teoksella on peräti 1 008 sivua. Kussakin osassa on alan parhaiden asiantuntijoiden kansantajuisesti kirjoitettuja johdantoja.
Keskeinen ongelma on ollut, että alan asiakirjoja ei ole ollut takavuosina keskitetysti saatavina. Muun muassa oikeusistuimissa on usein jouduttu vaikeuksiin, kun tiettyä asiakirjaa ei ole löydetty mistään.
Vuonna 1994 julkaistiin ensimmäinen kokoomateos ihmisoikeusasiakirjoista. Se on kuitenkin pahasti vanhentunut, sillä tällä alalla on viime vuosina tapahtunut paljon.
Suomessa on toteutettu perusoikeusuudistus ja maailmalla keskeinen muutos on ollut pysyvän kansanvälisen rikostuomioistuimen perustaminen. Tosin tämä tuomioistuin ei ole vielä nähnyt päivänvaloa. Myös EU:ssa tällä alalla on tapahtunut paljon.
Kirjan kustantajat luonnehtivat jokaisen ihmisoikeuksista kiinnostuneen perusteoksi. Ainakin sen pitäisi olla jokaisen juristin perusteos.