Kosovon pre­si­den­til­lä Ru­go­val­la keuh­ko­syö­pä

Kosovon presidentti Ibrahim Rugova on kertonut, että lääkärit olivat todenneet hänellä keuhkosyövän. Rugova sanoi uskovansa, että hän paranee pian.

Kosovon presidentti Ibrahim Rugova on kertonut, että lääkärit olivat todenneet hänellä keuhkosyövän. Rugova sanoi uskovansa, että hän paranee pian.

Rugova on palannut hiljattain Kosovoon Saksasta. Hän oli ollut siellä tutkittavana amerikkalaisessa sotilassairaalassa.

60-vuotias Rugova valittiin toiseksi virkakaudeksi Kosovon presidentiksi viime vuonna. Alueen albaanienemmistöön kuuluva Rugova on pitkään vaatinut Kosovolle itsenäisyyttä.

Kosovo on ollut YK:n hallinnossa sen jälkeen kun sotilasliitto Naton pommituskampanja oli johtanut serbijoukkojen lähtöön 1999. Serbit katsovat Kosovon kuuluvan edelleenkin Serbiaan.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä