Äänestäjä valitsee kosketuspäätteeltä ensin kielen: englannin, espanjan tai kreolin. Sen jälkeen hän hakee ehdokkaitaan ja tekee ratkaisunsa sormen painalluksella.
Vaalit sujuvat melkein näin näppärästi Miamissa, jos koneet toimivat niin kuin pitää. Arvostelijoiden mukaan tekniikkaan sisältyy liikaa riskejä ja neljän vuoden takainen painajainen saattaa toistua.
Miami-Daden piirikunnan vaalitiedottaja Seth Kaplan on puolustanut kyllästymiseen asti kosketuspäätteitä. "Järjestelmää on kokeiltu ja paranneltu moneen kertaan. Muutos on toki merkittävä ja siihen liittyy haasteita, mutta tilanne on paljon parempi kuin vuonna 2000", hän vakuuttaa.
Kosketuspäätteillä ei voi kannattaa Aku Ankkaa tai tehdä muita merkintöjä, jotka jouduttaisiin hylkäämään. Tyhjää voi tietysti äänestää.
Kaplanin mukaan tuloksen luotettavuutta lisää se, että tietokone pyytää vahvistamaan valinnat ennen niiden lopullista hyväksyntää.
"Lisäksi näkövammaiset voivat pitää vaalisalaisuutensa, koska he eivät tarvitse enää avustajaa äänestyskoppiin. Laitteeseen kytketään vain korvakuulokkeet", hän selittää.
Läheskään kaikki eivät usko Kaplanin vakuutteluihin, ja uudistuksen vastustajat ovat olleet äänekkäitä. Innokkaimmat ovat peränneet mahdollisuutta lippuäänestykseen oikeudessa asti.
Floridassa on 67 piirikuntaa, joista 15 suurimmassa käytetään kosketuspäätteitä. Muissa äänestetään perinteisesti koneellisesti luettavilla lipuilla.