Helsinki SDP:n europarlamenttiryhmän jäsen Riitta Myller pitää kokoomuksen euroedustajien väitteitä komissaarinimitysjupakan kostomotiiveista perättöminä ja lapsellisina.
- Arviot siitä, että demarit haluaisivat jotenkin kostaa eurovaalitappion tai jotakin muuta konservatiiveille ovat höpö-höpö-juttua, Myller sanoi STT:lle lauantaina. Hänen mukaansa esitetyt salaliittoteoriat ovat pätemättömiä.
Myllerin mielestä kyse on ollut vain parlamentin demokraattisista valtaoikeuksista kiinnipitämisestä. Italialainen Rocco Buttiglione todettiin tehtäväänsä sopimattomaksi parlamentin kuulemisessa.
- Puheet jostain tämmöisestä kostamisesta eivät ole asiallista asioiden hoitoa.
Konservatiivien liipasimelle ilmeisesti nyt joutuva unkarilainen energiakomissaariehdokas Laszlo Kovacs oli Myllerin mukaan vain valmistautunut huonosti kuulemistilaisuuteen, ja energiapolitiikan nippelitiedossa oli puutteita. Myller huomauttaa, etteivät Suomessakaan ministerit ole aina tehtäviinsä istutettaessa oman vastuualueensa asiantuntijoita.
Myllerin mielestä italialaisen komissaariehdokkaan luopumiseen johtaneen jupakan lopputulos on aivan demokratian pelisääntöjen mukainen.
Kun parlamentilla ei ole oikeutta puuttua yksittäisen komissaarin nimitykseen, seurauksena on vain vähän kiemuraisempi juttu, jos komission puheenjohtaja ei ole ennakolta osannut tai halunnut ryhtyä toimenpiteisiin, Myller huomauttaa.