Kopteri putosi ve­si­es­tee­seen

Yksi henkilö loukkaantui lievästi pienhelikopterin pudottua Metelinniemen golf-kentän vesiesteeseen perjantaina iltapäivällä. Helikopteri lenteli kentän yläpuolella ja oli ennen putoamistaan puiden latvojen alapuolella kuvaamassa.

Yksi henkilö loukkaantui lievästi pienhelikopterin pudottua Metelinniemen golf-kentän vesiesteeseen perjantaina iltapäivällä. Helikopteri lenteli kentän yläpuolella ja oli ennen putoamistaan puiden latvojen alapuolella kuvaamassa.

Silminnäkijöiden mukaan helikopteri putosi ensin jaloilleen vesiesteeseen, mutta kellahti kumoon ja upposi osaksi. Eräät silminnäkijät olivat kuulleet kaksi paukahdusta. Kopterin kuljettaja ja kaksi matkustajaa, miehiä kaikki, pääsivät nopeasti pois kopterin hylystä omin avuin. Kopteri kuuluu keravalaiselle yrittäjälle ja se on Agusta Bell 206B.

Helikopteri putosi golf-kentän viidennelle väylälle. Se suljettiin ja poliisi eristi usean hehtaarin alueen vesiesteen ympäriltä tutkijalautakunnan työn turvaamiseksi. Kopterista lensi osia maahan. Muulla kentällä pelaaminen jatkui aurinkoisessa ja lämpimässä säässä.

Poliisi epäili alustavasti teknistä vikaa turman syyksi. Onnettomuuden tutkijalautakunta aloittaa työnsä viimeistään lauantaiaamuna.



Kopteri pörräsi pitkään


Juuri viitosväylällä kopterin pudotessa pelanneet helsinkiläiset Tarja Käyhkö ja Risto Moll näkivät tapahtuman läheltä. Moll oli jo juoksemassa apuun, kun hän näki kopterin ohjaajan ja matkustajien nousevan hylystä. Kopterissa ei ollut ovia silminnäkijöiden mukaan.

Moll ja Käyhkö olivat viitosväylällä erityisen hyvällä mielellä pelaamassa, sillä kolmosväylällä kumpikin oli tehnyt ihannetuloksen eli parin. "Helikopteri lenteli yläpuolellamme 15-20 minuuttia. Se pörräsi minusta liian matalalla ja huidoin mailalla sille, että älkää tulko lähemmäksi. Sieltä moikkailtiin ja kuvattiin. Varmasti saivat hienoa kuvaa. Toivottavasti se ei tuhoutunut", Risto Moll kertoi.

"Lätäkön päällä kopteri alkoi pyöriä ympyrää. Joku huusi, että se sakkasi. Sitten se putosi jaloilleen ja kääntyi."

Risto Mollin mukaan kopterista lensi jotain metsään, ehkä roottorin lapa. "Jos sen alle olisi jäänyt, se olisi tappanut kerralla kahdeksan henkeä."



Hukkapallon etsintä pelasti


Mollin ja Käyhkön pelasti harhalyönti metsään. Elleivät he olisi etsineet Mollin palloa sieltä, he olisivat olleet jonottamassa väylällä noin kymmenen metrin päässä helikopterin putoamispaikasta.

Tarja Käyhkö ja Risto Moll jatkoivat pelaamistaan. Moll oli huolissaan siitä, ettei onnettomuus vain aiheuta hallaa golfille.

Rikosylikonstaapeli Seppo Sipola tiedotti tapahtumapaikalla onnettomuudesta niukasti. Sitä, miksi helikopteri oli golf-kentällä kuvaamassa, hän ei sanonut tietävänsä. Kopterista poistuneet olivat silminnäkijöiden mukaan vaitonaisia eivätkä selittäneet golfin pelaajille lennon tarkoitusta.

Sipola ei alkanut arvioimaan sitä, olivatko pelaajat vaarassa. Kopterista putosi osia laajalle alueelle metsään. "Kuka tietää, olisiko kopteri syttynyt palamaan, jos se olisi pudonnut kovalle maalle."

Ilmoita asiavirheestä