Euroopan parlamentin konservatiiviedustajien johto pääsee tänä keväänä tutustumaan poroihin ja muuhun Lapin eksotiikkaan. Parlamentin suurimman ryhmän EPP:n laajennettu johtoryhmä vierailee Saariselällä pian vapun jälkeen.
Vierailun aikana keskustellaan mm. pohjoisesta maataloudesta ja ympäristökysymyksistä, turvallisuuspolitiikasta ja suhteista Venäjään sekä EU:n laajentumisesta.
Puhujina ovat mm. EU:n sotilaskomitean puheenjohtaja Gustav Hägglund, sisäministeri Ville Itälä (kok.) ja oppositiojohtaja Mart Laar Virosta.
Lisäksi konservatiivimepeille on luvassa mm. moottorikelkkahuristelua Inarinjärven jäällä sekä käynti Rajajoosepissa. Mukaan on toistaiseksi ilmoittautunut noin 40 meppiä. EPP-ryhmä on kaikkiaan 233-jäseninen.