Kon­ka­ri-Evans jät­tä­nee Ranskan ym­pä­ri­ajon väliin

Cadel Evans suunnittelee jättävänsä ensi kesänä maantiepyöräilyn Ranskan ympäriajon väliin ja keskittyvänsä Italian ympäriajoon.

Cadel Evans suunnittelee jättävänsä ensi kesänä maantiepyöräilyn Ranskan ympäriajon väliin ja keskittyvänsä Italian ympäriajoon. Kokenut australialainen ammattipyöräilijä voitti Ranskan ympäriajon toissa vuonna.

Italian ympäriajon voittoa hänen meriiteissään ei ole, mutta hän polki kuluvan vuoden kilpailussa kolmanneksi taisteltuaan loppuun asti toisesta sijasta.

- Pidän epätodennäköisenä, että ajaisin Tour de Francea. Ei tämä ole vielä sataprosenttisen varmaa, mutta tällä haavaa näyttää siltä, että keskityn Italian ympäriajoon, Evans tuumi.

Evans, 36, on pitkällä urallaan voittanut myös maantieajon maailmanmestaruuden. Ranskan ympäriajosta hänellä on voiton lisäksi kakkossijat vuosien 2007 ja 2008 kilpailuista.

Kolme viikkoa kestävä Italian ympäriajo alkaa toukokuun 9. päivä Belfastista ja päättyy kesäkuun alussa Italian Triesteen.

Ilmoita asiavirheestä