Intopii Oy on yritys, joita soisi olevan enemmän. Nyt ohjelmistoyrityksessä työskentelee neljä henkilöä.
Toimitusjohtaja Janne Hetemaalla on vakaa usko enempään. "Parin kolmen vuoden tähtäimellä työntekijämäärä on 10-15. Tarkoitus on myöhemmin työllistää kymmeniä, jos ei satoja", Hetemaa sanoo.
Intopii sopii hyvin edustamaan oululaista huipputekniikan osaamista. Yritys tekee ohjelmistoja konenäköä varten, ja sillä alueella on Oulun yliopistossa tehty laadukasta huippututkimusta pitkään.
Intopii on pystynyt itse muodostamaan verkostoaan konenäköbisneksessä, viime aikoina apuna on osaltaan ollut myös Oulutech ja sen toimitusjohtaja Martti Elsilä. Hänen mukaansa Intopiillä on hyvät mahdollisuudet.
Kameran kautta kurkkivaa konenäköä käytetään teollisuudessa monenlaisiin laaduntarkkailutehtäviin. Vaikkapa mekaanisessa puunjalostusteollisuudessa voidaan tuotantolinjalta poimia konenäön avulla automaattisesti huonolaatuinen lautatavara pois: konenäkö tunnistaa huonon oksaisen laudan.
Intopiin väki
haluaa yrittää
Järjestelmiä on maailmalla monenlaisia. Intopii tuo ratkaisuillaan lisäarvoa jo olemassa oleviin, muiden toimittajien järjestelmiin. Intopiin ohjelmiston avulla voidaan tehostaa järjestelmien toimintaa. Laaduntarkkailun tulos paranee ja järjestelmästä tulee helppokäyttöinen. Laatuluokittelu on tarkkaa ja systeemi saadaan nopeasti käyttöön.
Intopiin perustajat ovat yrittäjähenkisiä, kaikilla oli oma toiminimi ennen yhteisen yrityksen syntyä. Intopii on perustettu vuonna 2000, viimeiset puolitoista vuotta se on keskittynyt konenäköön.
Toimitusjohtaja Hetemaa on aiemmin ollut laadunjohtotehtävissä, hän on saanut koulutuksen Oulun yliopistossa tuotantotalouteen. Kaksi muuta perustajajäsentä ovat sitten konenäön erikoismiehiä.
Teknologiajohtaja Topi Mäenpää on väitellyt Oulussa konenäkömenetelmistä.
Hetemaan mukaan heille sopivia asiakkaita ovat konenäköjärjestelmien toimittajat. Kohderyhmä on siis sangen helposti löydettävissä.
Suomessa konenäköä hallitaan suhteellisen hyvin. Hetemaa sanoo, että yritysten kenttä on kuitenkin pirstaleinen, paljon pieniä yrityksiä on alalla. Hetemaan mukaan Intopii pärjää osaamisellaan mainiosti tässä kentässä.
Hetemaan mukaan Intopii on heti ollut valmis lähestymään kansainvälisiä yrityksiä. Itse ei myöskään tehdä kaikkea, se on myös tärkeää, se vähentää riskejä.
Juuri äskettäin Intopii sai alan markkinajohtajan Cognexin ensimmäiseksi suureksi asiakkaakseen. Amerikkalainen yritys ostaa pienen Intopiin tuotteen osaksi omaa järjestelmäänsä. "Cognex löysi meidät. Mekin olimme ajatelleet sitä sopivaksi asiakkaaksi, mutta ei aivan vielä", Hetemaa hymähtää.
Hän uskoo, että vuoden päästä heillä on useampi kumppani ja Intopiin liikevaihto on moninkertaistunut.