Lyon Lentokonekaappausta viime kuussa yrittänyt italialainen mies löytyi varhain lauantaina hirttäytyneenä ranskalaisesta vankilasta, kertoivat vankila- ja oikeuslähteet.
Ranskan viranomaiset tutkivat myös miehen sellitoverin selittämätöntä kuolemaa aiemmin viikolla. Sellitoverin ruumiista ei löytynyt väkivallan merkkejä.
Mieleltään häiriintynyt 29-vuotias entinen poliisi Stefano Savorani yritti 27. marraskuuta kaapata Bolognasta Pariisiin matkalla olleen lentoyhtiö Alitalian koneen. Hän antautui kuitenkin ilman väkivaltaa koneen laskeuduttua Lyoniin Ranskaan. Miehen pommiksi väittämä esine osoittautui television kaukosäätimeksi.
Savorani puhui vaihtelevasti Osama bin Ladenin al-Qaida-verkoston nimissä nimissä tapahtuneesta kaappauksesta ja toisaalta al-Qaidaa vastaan suunnatusta terroriteosta.
Savorani oli viime vuosina tehnyt useita kaappausyrityksiä ja ollut hoidossa. Vuonna 1999 hän kaappasi Marseillesta Pariisiin matkalla olleen koneen. Hänet todettiin oikeudessa syyntakeettomaksi ja passitettiin sairaalahoitoon Italiaan.