Ko­neel­li­nen kul­lan­huuh­don­ta päättyy Lem­men­joen kan­sal­lis­puis­tos­sa – Hei­nä­kuus­ta lähtien kultaa kai­ve­taan la­piol­la

Koneellinen kullanhuuhdonta on heinäkuun ensimmäisestä päivästä lähtien kiellettyä Lemmenjoen kansallispuistossa.
Koneellinen kullanhuuhdonta on heinäkuun ensimmäisestä päivästä lähtien kiellettyä Lemmenjoen kansallispuistossa.
Kuva: Jussi Leinonen

Koneellinen kullanhuuhdonta Lemmenjoen kansallispuiston alueella on jatkossa kiellettyä. Alueen kaivosoikeudet loppuvat keskiviikkona 1.7.2020.

Turvallisuus- ja kemikaaliviraston (Tukes) ylitarkastaja Pasi Molkoselkä kertoo, että kansallispuiston alueelle ei voida myöntää lupaa koneelliseen kullanhuuhdontaan.

Kullanhuuhtojien on poistettava alueelta kalustonsa ja rakennelmansa ja kunnostettava jälkensä kahden vuoden kuluessa toiminnan päättymisestä.

Kaivosoikeuksien raukeaminen johtuu vuonna 2011 alkaneesta yhdeksän vuoden siirtymäajasta.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä