Lumilautailijat ovat kuin rocktähtiä. He elävät täysillä hetkessä murehtimatta turhaan tulevaisuudesta. Elämän tarjoamista herkuista he sen sijaan nauttivat täysin siemauksin.
Mahtuu värikkääseen joukkueen myös virkistäviä poikkeuksia. Yksi tällainen on tuore maailmanmestari Markku Koski - mies, joka muistuttaa ulkoiselta habitukseltaan enemmän yliopiston matematiikan opiskelijaa kuin lumilautatähteä.
Entinen maajoukkue valmentaja Kimmo Mustonen on kuvannut sieviläisen luonnetta osuvasti.
"Markku katselee mieluummin vierestä, kun muut kaverit hölmöilevät."
Omaa kieltään Kosken luonteesta ja ajattelutavasta kertoo tapaus keväältä 2006.
5 000 asukkaan Sievi halusi palkita avokätisesti kunnan ylpeyden, joka toi mukanaan Torinon olympialaisista lumikourun pronssimitalin. Koski kuitenkin kieltäytyi kohteliaasti rantatontista ja rahastipendeistä.
Kyse ei ollut diivailusta. Huippulautailija pyysi ystävällisesti kunnan päättäjiä ja yrityksiä ohjamaan kyseiset varat alueen juniorilautailijoiden hyväksi. Toive lienee sama myös nyt, jos ja kun kunta haluaa muistaa maailmanmestariaan.
Big airin MM-kulta voi olla viimeinen arvokisamitali, joka päätyy Markku Kosken palkintokaappiin. Mies on useaan otteen sanonut, että Vancouverin olympiakourussa on jo nuoremman suomalaislaskijapolven vuoro taistella mitaleista.