Ko­mis­sio on laaja kirjo mie­li­pi­tei­tä

Pääministeri Matti Vanhasen (kesk.) mukaan Suomi pitää tiukasti kiinni siitä, että jokainen EU:n jäsenmaa valitsee komissaariehdokkaansa itse. EU-parlamentti ei saa tätä kyseenalaistaa.

Pääministeri Matti Vanhasen (kesk.) mukaan Suomi pitää tiukasti kiinni siitä, että jokainen EU:n jäsenmaa valitsee komissaariehdokkaansa itse. EU-parlamentti ei saa tätä kyseenalaistaa.

EU-parlamentille ei Vanhasen mielestä tule antaa suurempaa valtaa komission nimitykseen. Hän muistutti, että komission puheenjohtajan tehtävänä on salkkujako ja EU-parlamentti voi vain hyväksyä ja hylätä koko komission.

Pääministeri Matti Vanhanen ei torstaisessa tiedotustilaisuudessaan halunnut ottaa mitään kantaa kiistakysymykseksi nousseen Italian komissaariehdokkaan Rocco Buttiglionen vanhoillisiin arvonäkemyksiin naisten asemasta ja homoista. "Minun ei tarvitse ottaa siihen kantaa", Vanhanen väisti.

Hänen mukaansa pitää tottua siihen siihen, että EU-komissiossa on laaja sateenkaari eurooppalaisia mielipiteitä. "Komissio ei ole perinteiseen tapaan poliittinen hallitus. Se on laaja kirjo", Vanhanen korosti.



Komission vahvuus
itsenäisyydestä


Vaikka monet toivovat, että komissio heijastaisi enemmän parlamentin poliittisia voimasuhteita, Vanhanen ei pidä tätä hyvänä. Päin vastoin hän näkee siinä vaaran, että komissio heikentyy. "Itse haluan pitää nykyjärjestelmästä kiinni", Vanhanen ilmoitti. Hän huomautti, että parlamentin voimasuhteet otettiin huomioon komission puheenjohtajan José Manuel Durao Barroson valinnassa.

"Komission vahvuus muodostuu sen itsenäisyydestä suhteessa neuvostoon eli EU:n huippukokoukseen ja parlamenttiin", Vanhanen korosti.

Se, että EU-komission tuleva puheenjohtaja otti parlamentissa aikalisän komissionsa hyväksyttämiselle luo Vanhasen mielestä hyvät edellytykset komission menestykselle jatkossa. "Teko osoitti realiteettien tunnistamisen tajua. Se antaa edellytyksiä toimia vastakin", Vanhanen vastasi Barroson arvovaltaa koskevaan kysymykseen.

Vanhanen vakuutti, että Suomen ja Olli Rehnin komissaarisalkku ei ole mitenkään uhattuna. Jos Barroson ehdotuksessa taas on kyse uusista komissaariehdokkaista, silloin myös jäsenmaat ja neuvosto ottavat kantaa ehdokkaisiin.



Huippukokouksella
ei roolia kiistassa


Pääministeri Matti Vanhasen mukaan komission tilanteesta puhuttaneen tänään Roomassa ja ensi viikolla pidettävässä ylimääräisessä huippukokouksessa ainakin epävirallisesti, vaikka kummankaan asialistassa komissiokysymys ei ole. "Vielä ei ole tiedossa, mitä Barroso aikoo ehdottaa", Vanhanen totesi.

Eurooppa-neuvostoa ei Vanhasen mukaan ole tarpeen asian vuoksi kutsua koolle.

Roomassa tänään tapahtuva EU:n uuden perustuslain allekirjoitus on seremoniallinen tapahtuma. Ensi viikon huippukokouksessa yksi keskeinen aihe on Lissabonin strategian välitarkastelu, josta myös Vanhasta on pyydetty yhdeksi alustajaksi.

Tavoitteena on tehdä EU:sta vuoteen 2010 maailman kilpailukykyisen alue, mutta tavoitteesta ollaan vielä kaukana. Vanhasen mukaan siitä on parin viime vuoden aikana jopa taannuttu. Mitään johtopäätöksiä Brysselissä ei vielä tehdä. Niiden aika on ensi keväänä.

Ilmoita asiavirheestä