Ko­mis­saa­ri Byrnen jou­lu­os­tos­vin­kit

Kuluttajakomissaari David Byrne julkaisi keskiviikkona 10 jouluvinkkiään EU-kansalaisille, jotka tekevät lahjaostoksia eri jäsenmaissa.

Kuluttajakomissaari David Byrne julkaisi keskiviikkona 10 jouluvinkkiään EU-kansalaisille, jotka tekevät lahjaostoksia eri jäsenmaissa. Ihmisten olisi syytä pitää mielessä kuluttajansuojansa, jotta konsteja löytyisi, kun jokin menee kaupoissa pieleen.

Byrne kehottaa ostajaa selvittämään ensinnäkin myyjän yhteystiedot sähköposteineen ja postiosoitteineen. On syytä myös varmistaa, mitä tuotetta on ostamassa, varsinkin jos kauppa käy sähköisesti tai puhelimella.

Kuluttajan pitäisi harkita maksutapaa. Pankkisiirron tekeminen voi olla kallista. Luotto- ja pankkikorteilla voi maksaa halvemmalla, mutta tietosuoja internetissä kannattaa tarkistaa.

Myyjälle ei pidä antaa kaikkia henkilökohtaisia tietoja.

Kun ongelmia ilmenee, pitää ottaa yhteyttä myyjään, mutta seuraava osoite on EU:n kuluttajaneuvonta.

Ilmoita asiavirheestä