Ko­lum­bia­lai­nen sis­si­ryh­mä julisti ase­le­von

Kolumbian toiseksi suurin sissiryhmä (ELN) on julistanut aselevon joulun ja uudenvuoden ajaksi.

Kolumbian toiseksi suurin sissiryhmä (ELN) on julistanut aselevon joulun ja uudenvuoden ajaksi. Elettä pidettiin toivonkipinänä siitä, että vuosikymmeniä jatkunut taistelu sissien ja hallituksen välillä saataisiin loppumaan. Aselepo alkoi maanantaina ja se päättyy 6. tammikuuta.

Ilmoitus aselevosta annettiin sen jälkeen, kun hallitus ja ELN:n sissit päättivät lauantaina aloittaa ensi kuussa neuvottelut tulitauon aikaansaamiseksi.

Kolumbian suurin sissijärjestö Farc on käynyt jo kolme vuotta rauhanneuvotteluja hallituksen kanssa, mutta tuloksetta. Farc on kieltäytynyt tapaamasta presidentti Andres Pastranaa lokakuusta lähtien.

Kolumbian sissisodassa on saanut surmansa ainakin 40 000 ihmistä viime vuosikymmenen aikana. Heistä suurin osa on siviilejä.

Ilmoita asiavirheestä