Kol­mel­le mi­nis­te­ril­le 2 500 hal­li­tus­päi­vää

Kolme nykyhallituksen ministeriä saavutti torstaina 2 500 ministeripäivän rajapyykin.

Kolme nykyhallituksen ministeriä saavutti torstaina 2 500 ministeripäivän rajapyykin. Yhtäjaksoisesti vuodesta 1995 hallituksessa ovat istuneet Paavo Lipponen (sd.), Sauli Niinistö (kok.) ja Sinikka Mönkäre (sd.).

Lipponen on pääministerinä johtanut sekä edellistä että nykyistä hallitusta. Niinistö ja Mönkäre sen sijaan eivät ole olleet samoissa tehtävissä yhtäjaksoisesti.

Niinistö oli Lipposen ykköshallituksen alussa oikeusministeri vajaan vuoden. Sittemmin hän on käyttänyt valtiovarainministerin valtaa. Hän oli myös pääministerin sijainen viime kesän lopulle asti.

Mönkäre oli Lipposen ykköshallituksessa sosiaali- ja terveysministeri. Lipposen kakkoshallituksessa hän oli aluksi työministerinä.

Pari vuotta sitten hän siirtyi kauppa- ja teollisuusministeriksi, kun Erkki Tuomioja (sd.) sai itselleen ulkoministerin tehtävät.

Lipponen, Niinistö ja Mönkäre eivät ole kuitenkaan nykyhallituksen pitkäaikaisimmat ministerit. Jan-Erik Enestamilla (r.) oli jo 101 päivän ministerikokemus, kun hän aloitti Lipposen ensimmäisessä hallituksessa.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä