Kolme ken­raa­liy­len­nys­tä, katso Puo­lus­tus­voi­mis­sa it­se­näi­syys­päi­vä­nä ylen­ne­tyt

Tasavallan presidentti ylensi itsenäisyyspäivänä Puolustusvoimien upseereja.

Tasavallan presidentti ylensi itsenäisyyspäivänä Puolustusvoimien upseereja.

Tasavallan presidentti on ylentänyt lippueamiraali Jori Harjun kontra-amiraaliksi, prikaatikenraali Jukka Sonnisen kenraalimajuriksi ja eversti Jukka Jokisen prikaatikenraaliksi 6. joulukuuta 2019 lukien.

Everstiksi:

Torsti Aarne Heikki Astrén (Pääesikunta), Pekka Antero Kortelainen (Pääesikunta), Marko Petteri Korvala (Pääesikunta), Juha Ilkka Kylä-Harakka (1. Logistiikkarykmentti), Markku Tapio Viitasaari (Maavoimien esikunta), Petri Kai Eerik Olli (Karjalan prikaati), Joni Pekka Mahonen (Ilmavoimien esikunta), Eero Kalevi Svanberg (Maanpuolustuskorkeakoulu).

Kommodoriksi:

Kai Petteri Kuosmanen (Maanpuolustuskorkeakoulu).

Everstiluutnantiksi:

Juha Veikka Karjalainen (Pääesikunta), Lasse-Tapani Kristian Ketola (Pääesikunta), Risto Kaarlo Juhani Kohonen (Pääesikunta), Marko Topi Lähteenmäki (Pääesikunta), Olli Armas Ovaska (Pääesikunta), Jaakko Viljami Salomäki (Pääesikunta), Tino Viljo Juhani Savolainen (Pääesikunta), Tero Uolevi Tarkiainen (Pääesikunta), Jere Ville Vettenranta (Pääesikunta), Jan Kristian Hanska (Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen esikunta), Panu Jouko Pelkonen (Puolustusvoimien palvelukeskus), Petteri Mikael Puusa (Puolustusvoimien tutkimuslaitos), Ari-Matti Kalevi Korhonen (Maavoimien esikunta), Paavo Tapani Sarala (Maavoimien esikunta), Mikko Ilmari Pimiä (Maasotakoulu), Jani Antero Reijonen (Maasotakoulu), Veikko Nikolai Votshenko (Maasotakoulu), Kalle Matti Johannes Leinonen (Porin prikaati), Mika Veli-Martti Niemi (Uudenmaan prikaati), Juuso Jaakko Juhani Ilkka (Ilmavoimien esikunta), Jani Jochen Knuuti (Lapin lennosto), Mika Yrjö Tapani Mattila (Lapin lennosto), Markku Tapio Vihersalo (Lapin lennosto), Kari Petteri Rusanen (Satakunnan lennosto), Ville Heikki Kalliokoski (Maanpuolustuskorkeakoulu), Antti Elias Oikarinen (Maanpuolustuskorkeakoulu).

Insinöörieverstiluutnantiksi:

Vesa Tapio Kivelä (Maavoimien esikunta), Pasi Kalervo Greus (Satakunnan lennosto).

Komentajaksi:

Toni Patrick Joutsia (Pääesikunta), Ulla Tuulikki Murtomäki (Pääesikunta), komentajakapteeni Olli Antti Eerikki Rusanen (Pääesikunta), Heikki Antti Rahikainen (Merivoimien esikunta).

Majuriksi:

Jaakko Vihtori Kontoniemi (Pääesikunta), Joonas Antti Aleksi Leppänen (Pääesikunta), Niko Juhana Junnonen (Maavoimien esikunta), Mikko Juhani Kotanen (Maavoimien esikunta), Mikko Suihkonen (Maavoimien esikunta), Pertti Juhani Vesuri (Maavoimien esikunta), Mikko Juhani Kuusisto (Jääkäriprikaati), Kalle Mikael Kallio (Kaartin jääkärirykmentti), Esa Matias Riihimäki (Karjalan prikaati), Janne Teemu Taneli Kolari (Maasotakoulu), Vesa-Matti Nieminen (Panssariprikaati), Raimo Arto Alatörmä (Maasotakoulu), Hannu-Pekka Lähde (Porin prikaati), Staffan Henrik Kullström (Ilmavoimien esikunta), Olli Matti Tapio Lahtinen (Ilmavoimien esikunta), Tuukka Olavi Pitsinki (Ilmavoimien esikunta), Marc Johannes Fuss (Ilmasotakoulu), Janne Esko Källi (Ilmasotakoulu), Jari Petteri Sorvari (Ilmasotakoulu), Henrik Mikael Väre (Ilmasotakoulu), Antti Juhani Antero Airikka (Karjalan lennosto), Tomi Henrik Lyytinen (Karjalan lennosto), Isto Tapio Nyyssönen (Karjalan lennosto), Ville Juhani Uggeldahl (Lapin lennosto), Marko Juhani Mankonen (Satakunnan lennosto), Miika Pauli Kalervo Teppo (Satakunnan lennosto), Topi Matias Katalkin (Maanpuolustuskorkeakoulu), Antti Samuli Waltari (Maanpuolustuskorkeakoulu).

Insinöörimajuriksi:

Tommi Tapani Pehkonen (Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen esikunta), Juha Kaarlo August Kilpiäinen (3. Logistiikkarykmentti), Jaakko Petteri Pekkanen (Järjestelmäkeskus), Krista Maarit Siik (Järjestelmäkeskus), Olli Mikael Laakso (Puolustusvoimien tutkimuslaitos), Jani Tapani Muikku (Panssariprikaati), Heikki Osmo Antero Toikkanen (Karjalan lennosto), Pasi Petteri Sälevä (Lapin lennosto).

Komentajakapteeniksi:

Tuomas Eerik Runola (Merivoimien esikunta), Kari Pekka Lehto (Merisotakoulu), Joni Petteri Hoviseppä (Rannikkolaivasto), Timo Kalevi Jaakola (Rannikkolaivasto), Jaani Heikki-Oskari Merenlehto (Rannikkolaivasto), Kaj Mikael Lindroos (Uudenmaan prikaati), Ossi Kaleva Väisänen (Maanpuolustuskorkeakoulu).

Insinöörikomentajakapteeniksi:

Mikko Matias Jokinen (Järjestelmäkeskus), Marko Tapio Lahtela (Rannikkolaivasto).

Kapteeniksi:

Tuure Janne Jaakola (Pääesikunta), Jussi Carlos Kauhanen (Pääesikunta), Joni Tapani Krook (Pääesikunta), Anu Mari Päivärinta (Pääesikunta), Jouni Tapani Meriläinen (Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus), Markku Kalevi Sutinen (Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus), John Peter Kristian Seppänen (Puolustusvoimien tutkimuslaitos), Mikko Ensio Tyni (Puolustusvoimien tutkimuslaitos), Riku Tapani Kolhanen (Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen esikunta), Jari-Pekka Kalevi Koskelo (Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen esikunta), Martti Mikko Lumikuru (Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen esikunta), Mika Antero Mäkipää (Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen esikunta), Antti Mikael Riikonen (Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen esikunta), Jani Kristian Viik (1. Logistiikkarykmentti), Jani Marko Pihlajamäki (3. Logistiikkarykmentti), Juha Jonne Selin (Järjestelmäkeskus), Mikko Ilari Riehunkangas (Kaartin jääkärirykmentti), Janne Artturi Aittamaa (Kainuun prikaati), Helinä-Marketta Turtinen (Kainuun prikaati), Mikko Petteri Möntti (Karjalan prikaati), Jani Kristian Talvensaari (Karjalan prikaati), Mika Matti Haapoja (Maasotakoulu), Lasse Aaro Santeri Lahikainen (Maasotakoulu), Marko Ensio Saikko (Maasotakoulu), Anssi Sami Juhani Simola (Maasotakoulu), Toni Pekka Tiitinen (Maasotakoulu), Vesa Kalevi Tirkkonen (Maasotakoulu), Kari Sakari August Joensuu (Porin prikaati), Juha Mikael Kellander (Porin prikaati), Heikki Mikael Saarinen (Porin prikaati), Timo Tapani Rahkonen (Panssariprikaati), Vesa Olavi Timonen (Panssariprikaati), Teppo Antero Tyrväinen (Panssariprikaati), Janne Veli Kaakkurivaara (Rannikkoprikaati), Janne Markus Larjava (Rannikkoprikaati), Tony Kristian Hakkarainen (Ilmavoimien esikunta), Joni Miikka Petteri Kinnari (Ilmavoimien esikunta), Jussi Ilmari Kujanpää (Ilmavoimien esikunta), Jussi Tapio Nevala (Ilmavoimien esikunta), Eero Mikael Palmu (Ilmavoimien esikunta), Veli-Matti Hietamäki (Ilmasotakoulu), Ari Johannes Kiviaho (Ilmasotakoulu), Janne Tapani Kuuru (Ilmasotakoulu), Santtu Lasse Matias Kytöjoki (Ilmasotakoulu), Ville Mikael Pirnes (Ilmasotakoulu), Timo Kristian Välimaa (Ilmasotakoulu), Kari-Pekka Kankkunen (Karjalan lennosto), Juha Matti Kärnä (Karjalan lennosto), Teemu Veli Mäkiniemi (Karjalan lennosto), Anssi Tapio Korpi-Kyyny (Lapin lennosto), Samu Pekka Vedenjuoksu (Lapin lennosto), Janne Tuomas Vuojärvi (Lapin lennosto), Marko Johannes Kotanen (Satakunnan lennosto), Sami Matias Pöykiö (Satakunnan lennosto), Aku Magnus Sirviö Maanpuolustuskorkeakoulu).

Insinöörikapteeniksi:

Tommi Tapio Nieminen (Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen esikunta), Jussi Olavi Jokinen (3. Logistiikkarykmentti), Juhani Martti Sakari Jaakkola (Järjestelmäkeskus), Henri Hermanni Siik (Järjestelmäkeskus), Juha Tapio Tolonen (Maavoimien esikunta), Juha Lauri Tapani Sulanko (Panssariprikaati).

Lääkintäkapteeniksi:

Marko Mikael Alin (Sotilaslääketieteen keskus).

Kapteeniluutnantiksi:

Tom Mauritz Sundell (Porin prikaati), Mika Petteri Lehtimäki (Merivoimien esikunta), Kim Johan Hanén (Merisotakoulu), Juhani Marko Laukkanen (Rannikkolaivasto), Toni Caius Manninen (Rannikkolaivasto), Mikko Eero Johannes Nummelin (Rannikkolaivasto), Veli-Pekka Uolevi Vainionpää (Rannikkolaivasto), Tomi Eerik Frosterus (Rannikkoprikaati), Jani Kalevi Sillanpää (Rannikkoprikaati), Sami Nike Sorri (Rannikkoprikaati), Vesa-Matti Ylitalo (Rannikkoprikaati), Erik Johannes Mäntyala (Uudenmaan prikaati).

Insinöörikapteeniluutnantiksi:

Mikko Pentti Petteri Lanne (Merivoimien esikunta), Mikko Sakari Hankavuori (Rannikkolaivasto), Lauri Artturi Pullinen (Rannikkolaivasto), Miikka Kristian Rehmonen (Rannikkolaivasto), Tommi Juho Samuli Risto (Rannikkolaivasto).

Yliluutnantiksi:

Jarkko Sameli Aaltonen (Jääkäriprikaati), Harri Kauko Tapani Elomaa (Jääkäriprikaati), Juho Pietari Harjunen (Jääkäriprikaati), Jonathan Aarni Rautila (Jääkäriprikaati), Sami Tapio Säilynkangas (Jääkäriprikaati), Tuomas Henrik Tynkkynen (Jääkäriprikaati), Tuomas Osvald Väänänen (Jääkäriprikaati), Matti Antero Yrjölä (Jääkäriprikaati), Akseli Pekanpoika Antikainen (Kainuun prikaati), Linda Julia Berg (Kainuun prikaati), Jyri Juhani Hattunen (Kainuun prikaati), Antti Olavi Immonen (Kainuun prikaati), Valtteri Eemeli Ensio Laitinen (Kainuun prikaati), Jaakko Matias Jalmari Lampinen (Kainuun prikaati), Topi Emil Olavi Nissinen (Kainuun prikaati), Juho Aleksi Suni (Kainuun prikaati), Tiina Susanna Syväniemi (Kainuun prikaati), Christian Jukka Mikael Holappa (Lapin lennosto), Ere Aleksanteri Tapio Luokkanen (Lapin lennosto), Konsta Iisakki Mehto (Lapin lennosto), Tommi Rikhard Torvikoski (Lapin lennosto), Olli Aukusti Saarinen (Lapin lennosto), Nico Thomas Mikael Vikki (Lapin lennosto).

Insinööriluutnantiksi:

Sami Tapio Juusola (Lapin lennosto), Risto Tuomas Takala (Lapin lennosto).

Puolustushallinnossa palvelevat henkilöt ylennetään reservissä:

Insinöörikomentajaksi:

Jyrki Kalevi Kangasmäki (Pääesikunta).

Majuriksi:

Lauri Olavi Oksama (Puolustusvoimien tutkimuslaitos), Pasi Seppo Salonen (Puolustusvoimien tutkimuslaitos), Jarkko Matti Kangasmäki (Sotilaslääketieteen keskus), Jari Tapani Mustola (Ilmavoimien esikunta).

Komentajakapteeniksi:

Henri Johannes Kivijärvi (Rannikkoprikaati).

Kapteeniksi:

Juho Aleksi Mikkola (Pääesikunta), Jarno Joakim Alm (Puolustusvoimien tutkimuslaitos), Erno Henrik Pasanen (Puolustusvoimien tutkimuslaitos), Eero Aleksi Rikkonen (Puolustusvoimien tutkimuslaitos), Mika Markus Kontio (Järjestelmäkeskus), Jussi Tapani Leistiö (Sotilaslääketieteen keskus), Antti Ville Takola (Sotilaslääketieteen keskus), Antti Urpaanus Järvenpää (Ilmavoimien esikunta), Turkka Johannes Ehramaa (Puolustushallinnon rakennuslaitos).

Teknikkokapteeniksi:

Antti Heikki Maijala (Karjalan lennosto).

Yliluutnantiksi:

Olli Markus Aalto (Kainuun prikaati).

Joukko-osastojen komentajien antamat aliupseerien palvelusarvot ja ylennykset reservissä:

Jääkäriprikaati: vääpeliksi ylikersantit Niko Turpeinen, Jukka Masi Valtteri Körkkö, Timo Eetu Vihtori Kukkula, Aino Maria Helskyaho.

Ylikersantiksi: kersantti (res kers) Toni Santeri Taipola.

Vääpelin sotilasarvoon reservissä: vääpeli (res ylik) Janne Juhani Poikela.

Vääpelin palvelusarvoon ja reservin ylikersantiksi: ylikersantti (res kers) Mikko Antero Poutanen.

Kainuun prikaati: ylivääpeliksi vääpeli Pasi Pentti Kärki.

Ylikersantiksi kersantit Pyry Paulus Paakkola, Niko Aleksi Salo, Sanna Zahra Toumi.

Kersantiksi reservissä alikersantit Antti Mikael Oskar Haverinen, Olli Matti Hiltunen, Rasmus Aleksanteri Kangas, Juha Jaakko Sakari Laitila, Santeri Aleksi Saastamoinen, Sampo Pekka Vilhelm Voutilainen.

Lapin lennosto: ylivääpeliksi vääpelit Henri Joakim Kolehmainen, Jarkko Matias Taka-aho, Anne Maria Kristiina Savukoski, Pekka Sakari Matias Tossavainen.

Vääpeliksi ylikersantit Pekka Samuli Mauno, Juha Aulis Takkinen, Kari-Tapio Uusitalo, Ville Taneli Hermanni Vaarala.

Vääpelin palvelusarvoon luutnantti Ilkka Henrik Kenttälä.

Katso myös: Reservin upseeriylennykset Pohjois-Suomessa – katso tästä nimilista ylennetyistä