Kolme kan­ta­esi­tys­tä ja Eemelin metkuja Hel­sin­gis­sä

Helsingin kaupunginteatterin syyskausi on runsas: ohjelmistossa on yhteensä 21 teosta.

Helsingin kaupunginteatterin syyskausi on runsas: ohjelmistossa on yhteensä 21 teosta. Kantaesityksensä saa kolme kotimaista näytelmää: Kukka-Maaria Karjalaisen kirjasta dramatisoitu Isä, Laila Kanonin Stadin friidu sekä Bengt Ahlforsin Kasimir ja Charlie.

Suuren näyttämön ensi-iltaan tulee lasten musiikkinäytelmä Vaahteramäen Eemeli, jonka ohjaa Pentti Kotkaniemi. Eemelin roolissa vuorottelevat Mika Nuojua ja Eppu Salminen ja pikkusisko Idan roolissa Susa Saukko ja Merja Pietilä. Suurella näyttämöllä jatkavat edelleen myös viime kevään suosikkinäytelmät.

Toimintansa aloittavassa uudessa teatteritilassa Teatteristudio Pasilassa näytäntökauden aloittaa Kirsi Monnin tanssiteos Toisia ääniä, jossa esiintyy Kaupunginteatterin koko kymmenhenkinen tanssiryhmä.

Ilmoita asiavirheestä